Mirhat

Mirhat

Şampiyon Arap atları yazı dizimizin bu haftaki konugu, 90’lı yılların flaş ve bir o kadar da tartışılan atlarından Mirhat . Mirhat, yarış hayatıyla olduğu kadar esrarengiz ölümüyle de sıradışı bir isim…

Kanatlı3-Cansever pedigrisine sahip şampiyon arap atı, 25 Nisan 1993 tarihinde doğdu. 3 yaşlılığından itibaren koşu hayatına başlayan Mirhat, 1996-98 yılları arasında pistlerde adeta fırtına gibi esti. Mirhat, sadece 2 yıl süren yarış hayatında toplamda 29 kez start aldı ve bunların 26 tanesinden birincilikle ayrılmayı başararak efsaneler arasına adını yazdırdı. Yarışçılık dünyasında Mirhat ‘la ilgili ‘’yarım kan’’ iddiaları hep vardı. Oysaki ana-baba bir öz kardeşi olan Dünya isimli kısrak, koşu hayatında başarısız bir isimdi.

Mirhat ‘ın en göze çarpan özelliği, mesafe ve pist ayrımı yapmadan başarılı olmuş olmasıydı. Gün geldi 1200 metre kum pistte, gün geldi 2800 metre çim pistte rakiplerini geride bırakmayı başardı. Jokey Tekin Kolcuoğlu ‘yla da adeta özdeşleşmişti…

Mirhat yarış hayatının ilk koşusuna 17 Ağustos 1996 tarihinde İstanbul’da çıktı ve 1200 metre çim pistteki bu koşuyu kazandı. Sonrasında koştuğu 4 koşudan da galip ayrılarak yarış yaşamının ilk 5 koşusunda üst üste 5 birinciliğe imza atarken, 3 yaşlı arap taylarının en önemli koşularından birisi olan Hatay Koşusu ‘nu da kazanma başarısını gösterdi. Yarış hayatının 6. koşusunda ise şaşırtıcı biçimde kötü koşarak tabela dışı kaldı ve birincilikler serisine ara verdi. Kış sezonuna Adana’da devam eden Mirhat, burada koştuğu 5 koşunun da 3’ünü kazanıp, iki tanesinde ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. Timurhan ve Kartalbey’in ardından gelen bu ikincilikler, Mirhat’ın son geçildiği koşulardı. İlginç bir anektod, her ikisinde de geçen atların jokeyi Selim Kaya’ydı. Bir diğer anektod ise Mirhat’ın Adana’daki bu 5 koşusunda MBH koşturulması ve bahislere dahil edilmemesiydi.

1997 yılında İstanbul sezonuna damgasını vuran Mirhat; Veliefendi, Malazgirt, Kanuni Sultan Süleyman, Niğbolu, Ali Rıza Bey, Kosova ve Türk Veteriner Hekimleri gibi çok önemli grup koşulardan galip ayrıldı. 1997-98 Kış sezonu’nda yine Adana’dan devam eden Mirhat, 6 birincilik daha elde ederek kış sezonunu da başarıyla tamamladı. Mirhat bu dönemde 65 kilo ile de koşu kazanmayı başarmıştı. 97-98 Adana sezonundan sonra ise 1998 yılının Haziran ayında iki gün arayla biri Bursa, diğeri İstanbul’da olmak üzere 2 koşuda start alan Mirhat, bu koşuları da kazandıktan sonra bir daha pistlere çıkamadı.

2 Temmuz 1998 tarihinde bağırsak düğümlenmesi sebebiyle öldüğü açıklanan başarılı yarış atının bir anda ortadan kaybolması ve ani ölümü de yarışseverler arasında halen şehir efsaneleri olarak tartışılır.Kimisi ameliyatta fazla narkozdan ihmal sonucu öldü , kimisi mafya kacırdı aslında halen yaşıyor denilse de öldüğü gün gazetelerde bile birinci sayfadan büyük puntolara tüm basına konu olmuştu. Yaşadığı dönemde ülkemizin değil dünyanın en iyi üç arap yarış atından biri olan Mirhat gerçek bir efsaneydi.

Mirhat
Mirhat
Mirhat arap atı
Mirhat TJK

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?