Miss Helin – Dişi Tay Deneme 2017

Miss Helin – Dişi Tay Deneme 2017

TJK tarafından düzenlenen ve Gazi Koşusu öncesinde dişi tayların en önemli yarışı sayılan 62. Dişi Tay Deneme Koşusu‘nda (Gr1), Remzi Ayyıldız ekürisinin sahibi olduğu, Miss Helin (d.d Bin Ajwaad – Golden Victory / Acclamation ) isimli safkan kazandı. Jokey Ahmet Çelik ile start alan safkan 1600 metre çim pistte 1.38.00’lık derece yaptı. Koşu sonunda 11.60 ganyanı ile yarışın beşinci favorisiydi. Koşunun düşük temposu nedeni ile toplam derece olarak oldukça sönük kaldı.

Triple Crown’ın ilk ayağını oluşturan Dişi Tay Deneme Koşusu’nu kazanan Miss Helin, Gazi Koşusu ve Ankara Koşusu’nu da kazanması halinde Triple Crown yaparak 1.350.000 TL’lik para ödülünün de sahibi olabilecek.

14 Mayıs 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 500.000 TL ödüllü yarışa 3 yaşlı 8 safkan ingiliz atı katıldı. Koşuda şampiyon kısrak 1.05 ganyanlı WANETA ( Mountain Cat – Blushing Doe / Running Stag) starttan geç çıkış yapıp ikinci, BLACK CHINESE ( Out Of Control – The De Chine / Kendor ) üçüncü, ACQUAPURA ( Three Valleys – Acquavita / Royal Abjar ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları Baş – 4 Boy – Yarım Boy şeklinde gerçekleşti.

Miss Helin ( Bin Ajwaad – Golden Victory / Acclamation ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 6 Start (4-2-0-0) yarış totosuna ve kazançı da 627.500 TL ‘ye yükseldi. Safkan ilk kez sınıf yarış kazandı.

Miss Helin’in babası, ülkemizde uzun mesafeli çim koşularda başarılı olan temsilcileri ile tanınan Bin Ajwaad’ dır. Bin Ajwaad’ın ülkemizde bugüne dek 431 yavrusu start almış, bunların 203’ü yarış kazanmayı başarırken, Gazi Koşusu galibi Inspector başta olmak üzere Sanzatu, Salvatore, Cihanım, Karatutkum, Orhideya gibi Gr1 performanslı yavruları bulunuyor. Bu arada Bin Ajwaad’ın Karatutkum, Orhideya ve Miss Helin isimli kızları Dişi Tay Denemeyi kazanmışlardır.

Miss Helin – Dişi Tay Deneme 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?