Mister Görkem – Ankara Koşusu 2018

Mister Görkem – Ankara Koşusu 2018

TJK tarafından 22 Eylül 2018 tarihinde Ankara 75. Yıl hipodromunda 68. kez düzenlenen Ankara Koşusu‘nu (Gr1), Hatice Yıldız ekürisinin sahibi olduğu Mister Görkem isimli safkan kazandı. Jokey Halis Karataş ile kazanan safkan , 2800 metre çim pistte 2.56.97 ‘luk derece gerçekleştirdi. Koşu sonunda 1.05 ganyanı ile birinci favori olan Mister Görkem , triple crown (üçlü taç) son ayağı olan Ankara koşusu galibi olmuştur. Ayrıca triple crown (üçlü taç) ilk iki ayağı olan Erkek Tay Deneme ve Gazi koşusu galibi Hep Beraber ‘in yarıştan çıkması koşunun heyecanını bir nebze olsun düşürmüştür.

Birincilik ikramiyesi 400.000 TL olan koşuda Gazi Koşusu ikincisi DISTANT SHINING ( Luxor – Thinker Bell / Always A Classic ) ikinci, Kayı Koşusu (A2) galibi MONTANA ( Mendip – Chillout Moods / Red Bishop) üçüncü ve Gazi Koşusu dördüncüsü VANCOUVER ( George Vancouver – Kilfarasy / Galileo ) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar Boy – Yarım Boy – 1 Boy şeklinde oluştur.

İlk kez Gr1 kazanan Mister Görkem ( Powerscourt – Gençceren / Kaneko ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 12 Start (6-1-5-0) yarış totosuna ve kazançı ise 836.400 TL ‘ye yükseldi. Hiç ilk 3 ten düşmeyen safkan çimde 5 de 3 yaptı. Sınıf yarış olarak Ankara (Gr1), Sait Akson (Gr2) ve Dinçer Cebeci (Kv9) koşuları galibidir. Ayrıca Gazi (Gr1) ve Büyük Taarruz (Gr2) üçüncüsüdür.

Mister Görkem’in babası Powerscourt, Juddmonte Farms tarafından yetiştirilmiş, 2000 doğumlu bir aygırdır. Haraya 2006 yılında alınmış olup, ülkemize 2010 yılında 10 yaşında ilk aşımlarına başlamıştır. [ Sadler’s Wells-Rainbow Lake (Rainbow Quest/Stage Door Joahnny)] pedigrisine sahiptir.

Powerscourt, 21 start [5-6-3-2] totosuna sahiptir. 1,912,272 $ kazanç elde eden aygırımız Kuzey Amerika, İngiltere, İrlanda, Almanya, Japonya, Hong Kong ve Dubai gibi çok sayıda ülkelerde start almış ulusal bir safkandır. Sınıf yarış olarak Arlington Million Stakes (Amerika-Gr1, 2000m-Çim), Tattersalls Gold Cup (Irlanda –Gr1, 2100m-Çim) , Daily Telegraph Great Voltigeur Stakes (İngiltere -Gr2, 2400m-Çim ) kazanmıştır. Çok değerli Gr1 yarışlarda plaseleri vardır ancak hepsini yazarsam okumaktan sıkılabilirsiniz. Yarışlarından da görüldüğü üzere son derece dayanıklılık özellikleri yüksek , stayer bir aygırdır.

Powerscourt hara yaşantısı özellikle ülkemizde ve Amerika’da hayal kırıklığı olmuştu. Şili’de mekik aygır olarak görev yaptığı sürede bir ara yıldızı parlamıştı. Yurt dışında tam 4 Gr1 kazanan yavrusu olup bu isimler ; Termagant [Moyglare Stud Stakes (İrlanda-Gr1,1400mÇim) ] , Finnegans Wake [Woodford Reserve Turf Classic Stakes (Amerika-Gr1,1800mÇim) ] , El Farrero [El Ensayo – Şili Derbisi (Şili-Gr1,2400mÇim) ve Clásico Nacional Ricardo Lyon (Şili-Gr1,2000mÇim)] , Mr. Dany [Clásico Polla de Potrillos-Roberto Alvarez Calderón Rey (PERU-Gr1,1600mÇim) şeklindedir. Ülkemizde beklentileri tam olarak henüz karşılayamamakta olsa da LAMBOURN , İPEK SU, CYRSTAL CLEAR , PETEKCAN, ANTANDROS, HERCULES, ESKAYRA gibi yetenekli temsilcileri bulunmaktadır. MİSTER GÖRKEM ise babasının ülkemizdeki ilk Gr1 kazanan temsilcisidir.

Mister Görkem’in annesi Gençceren , 2000 metre Bursa çiminde biri KV7 olmak üzere yarış kariyerinde 5 birincilik bulunur. 23 kez koşan ve kumda hiç kazanamamış ancak çimde 15 kez koşup 5 kez kazanmıştır. Genelde kısa vade yarış standartı olan ve ağır çime bayılan bir kısraktı.

Gençceren asıl şöhretini haraya saklamıştı adeta. Start alabilen ilk temsilcisi Luxor ‘dan olma Ulan Bator olup bu safkan 27 kez koşup 12 kez kazanmış 1.849.500 TL kazançlı Gr1 galibi bir isimdir. İkinci yavrusu Powerscourt’tan olma Mister Görkem olup konu içinde bahsedilmiştir. Ayrıca yine Luxor’dan 2016 doğumlu bir erkek tayı ve Bushranger ‘dan 2017 doğumlu bir dişi tayı bulunmaktadır.

Mister Görkem’in anne hattı ülkemizin başarılı yerli soylarından biri olup Santalin’a kadar uzanmaktadır. Santalin ülkemizde soyunu devam ettirebilen ender ve üst düzey kısraklardan biri olup uzun mesafe kabiliyeti anne hattından da gelmektedir. Gençceren ‘nin özellikle dişi yavruları adeta çok özel bir anne olabilir ki bu yüzden şimdiden tüm dişileri mümkünse hiç koşturulmadan haraya ayrılmalıdır.

Mister Görkem – Ankara Koşusu 2018 (Gr1)

Mister Görkem - Ankara Koşusu 2018

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?