Mister Görkem – Sait Akson Koşusu 2018

Mister Görkem – Sait Akson Koşusu 2018

TJK tarafından 3 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen ve 2018 Gazi koşusu öncesi en ciddi sınav olan Sait Akson Koşusu ‘nu (Gr2), Hatice Yıldız‘ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Mister Görkem ( Powerscourt – Gençceren / Kaneko ), jokeyi Uğur Polat ile kazandı. Koşu sonrası safkan 2.85 ganyan oranı ile üçüncü favori durumunda bulunuyordu. Safkanın muhtemelen bir aksilik olmadığı takdirde sıradaki durağı 1 Temmuzda koşulacak 92. Gazi Koşusu olacaktır.

Mister Görkem gerek Dinçer Cebeci gerek Sait Akson koşusu mesafe aksiyonları ile kuşkusuz Gazi koşusunun bir numaralı favorisi haline gelmiştir.

2200 metre 3.3 ölçümlü normal çim pistteki yarış sonrası kazanan için dereceler 2.15.31 ‘i gösteriyordu. Yarışta birincilik ikramiyesi 225.000 TL olup koşuyu 2017 yılı Çaldıran Koşusu (Gr1) galibi ve 2018 yılı Erkek Tay Deneme Koşusu (Gr1) ikincisi RHYTHM DIVINE ( Torok – Stainless / Unaccounted For ) jokeyi Halis Karataş ile ikinci, Erkek Tay Deneme Koşusu (Gr1) galibi HEP BERABER ( Scream To Scream – Venezuella / Sports Hero ) jokey Ayhan Kurşun idaresinde üçüncü, Mevlana Koşusu (A3) ve Orhan Meker Serbest Handikapı (KV-18) birincilikleri bulunan RUN AND WIN ( Win River Win – Bella Mia / Ocean Crest ) ise jokeyi Selim Kaya ile dördüncü oldular. Koşuda farklar Yarım Boy – 3 Boy – Baş şeklinde oluştu.

Mister Görkem ( Powerscourt – Gençceren / Kaneko ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 9 Start (5-1-3-0) yarış totosuna ve kazançı ise 456.400 TL ‘ye yükseldi. Hiç ilk 3 ten düşmeyen safkan çimde 2 de 2 yaptı. Sınıf yarış olarak Sait Akson (Gr2) ve Dinçer Cebeci (Kv9) koşuları galibidir. Bu iki sınıf galibiyeti son iki yarış olup safkan üzülmeden kıyıdan köşeden Gazi koşusuna en fit durumda geliyor. Özellikle Sait Akson’da uzayan her metrede rakipleri tükenir iken babasından aldığı nefes ile adeta yarış Mister Görkem için yeni başlıyordu.

Mister Görkem’in babası Powerscourt, Juddmonte Farms tarafından yetiştirilmiş, 2000 doğumlu bir aygırdır. Haraya 2006 yılında alınmış olup, ülkemize 2010 yılında 10 yaşında ilk aşımlarına başlamıştır. [ Sadler’s Wells-Rainbow Lake (Rainbow Quest/Stage Door Joahnny)] pedigrisine sahiptir.

Powerscourt, 21 start [5-6-3-2] totosuna sahiptir. 1,912,272 $ kazanç elde eden aygırımız Kuzey Amerika, İngiltere, İrlanda, Almanya, Japonya, Hong Kong ve Dubai gibi çok sayıda ülkelerde start almış ulusal bir safkandır. Sınıf yarış olarak Arlington Million Stakes (Amerika-Gr1, 2000m-Çim), Tattersalls Gold Cup (Irlanda –Gr1, 2100m-Çim) , Daily Telegraph Great Voltigeur Stakes (İngiltere -Gr2, 2400m-Çim ) kazanmıştır. Çok değerli Gr1 yarışlarda plaseleri vardır ancak hepsini yazarsam okumaktan sıkılabilirsiniz. Yarışlarından da görüldüğü üzere son derece dayanıklılık özellikleri yüksek , stayer bir aygırdır.

Powerscourt hara yaşantısı özellikle ülkemizde ve Amerika’da hayal kırıklığı olmuştu. Şili’de mekik aygır olarak görev yaptığı sürede bir ara yıldızı parlamıştı. Yurt dışında tam 4 Gr1 kazanan yavrusu olup bu isimler ; Termagant [Moyglare Stud Stakes (İrlanda-Gr1,1400mÇim) ] , Finnegans Wake [Woodford Reserve Turf Classic Stakes (Amerika-Gr1,1800mÇim) ] , El Farrero [El Ensayo – Şili Derbisi (Şili-Gr1,2400mÇim) ve Clásico Nacional Ricardo Lyon (Şili-Gr1,2000mÇim)] , Mr. Dany [Clásico Polla de Potrillos-Roberto Alvarez Calderón Rey (PERU-Gr1,1600mÇim) şeklindedir. Ülkemizde beklentileri tam olarak henüz karşılayamamakta olsa da LAMBOURN , İPEK SU, CYRSTAL CLEAR , PETEKCAN, ANTANDROS, HERCULES, ESKAYRA gibi yetenekli temsilcileri bulunmaktadır.

Mister Görkem’in annesi Gençceren , 2000 metre Bursa çiminde biri KV7 olmak üzere yarış kariyerinde 5 birincilik bulunur. 23 kez koşan ve kumda hiç kazanamamış ancak çimde 15 kez koşup 5 kez kazanmıştır. Genelde kısa vade yarış standartı olan ve ağır çime bayılan bir kısraktı.

Gençceren asıl şöhretini haraya saklamıştı adeta. Start alabilen ilk temsilcisi Luxor ‘dan olma Ulan Bator olup bu safkan 23 kez koşup 12 kez kazanmış 1.522.500 TL kazançlı Gr1 galibi bir isimdir. İkinci yavrusu Powerscourt’tan olma Mister Görkem olup konu içinde bahsedilmiştir. Ayrıca yine Luxor’dan 2016 doğumlu bir erkek tayı ve Bushranger ‘dan 2017 doğumlu bir dişi tayı bulunmaktadır.

Mister Görkem’in anne hattı ülkemizin başarılı yerli soylarından biri olup Santalin’a kadar uzanmaktadır. Santalin ülkemizde soyunu devam ettirebilen ender ve üst düzey kısraklardan biri olup uzun mesafe kabiliyeti anne hattından da gelmektedir. Gençceren ‘nin özellikle dişi yavruları adeta çok özel bir anne olabilir ki bu yüzden şimdiden tüm dişileri mümkünse hiç koşturulmadan haraya ayrılmalıdır.

Mister Görkem – Sait Akson Koşusu 2018 (Gr2)

Mister Görkem – Sait Akson Koşusu 2018

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?