Mitico – Boğaziçi Koşusu 2012

Mitico – Boğaziçi Koşusu 2012

Tjk tarafından 2 Eylül 2012 günü İstanbul Veliefendide düzenlenen Enternasyonel yarışlardan Uluslararası Boğaziçi Koşusu‘nu (Gr2), Necati Demirkol ekürisine ait olan Mitico (d.a. Red Bishop – Princess Galina / Spectrum ) isimli ingiliz atı jokey Selim Kaya ile kazandı.

2400 metre çim pistteki çok agır tempolu başlayan yarış sonrası 2.33.37 gibi kötü bir derece ile kazanan favori Mitico için ganyan 1.05 idi. 1.60 ganyanlı ikinci favori Hanbeş ikincilikte kaldı. Koşuda sadece üç safkan ingiliz atı koşarken adeta tarihin en zevksiz Boğaziçi koşusunu izlemek zorunda kaldık. Koşuya 2 yabancı misafir safkanın çeşitli aksilikler yüzünden gelmedigini belirtelim. Bu yüzden kazanılan bu yarışın Enternasyonel olarak hiç bir degeri kalmaması ise üzüntü verici.

Koşuda dikkat çeken noktalar ise Hanbeş ile Mitico ‘nun 2400 metreyi adeta 1000 metrelik yarış gibi koşup , tüm güçlerini 600 metrelik lüt mücadelesine saklayıp baş jokeylerimizin kıran kırana mücadelesi ilgi çekti. Ayrıca kupa töreninde TJK başkanının yer almaması gözlerden kaçmadı. Sosyal medyaya ise bu durum jokey Selim Kaya’nın koşuyu kazandıgı için böyle bir vaziyet ortaya çıktı şeklinde lanse edildi. Yine TJK resmi sitesinde ise Hanbeş ile Mitico ‘nun bu koşu için çekilmiş hiç bir resminin bulunmaması bir başka ilgi çekici noktaydı.

Mitico – Boğaziçi Koşusu 2012 (Gr2) video
http://www.youtube.com/watch?v=ETbowgGrYVc

Mitico - Boğaziçi Koşusu 2012

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?