Most Improved artık Coolmore takımının

Most Improved artık Coolmore takımının

Iraj Parvizi ekürisinden Gr1 galibi ingiliz atı Most Improved , Coolmore Stud tarafından satın alındı. Safkanın 2013 yılında antrenörlüğünü Aidan O’Brien üstlenecek ve koşu yaşamına truncu forma yerine mavi forma ile devam edecektir.

2009 doğumlu Most Improved ( Lawman — Tonnara / Linamix ) pedigrisine sahiptir. Koşu yaşamında 8 start (2-1-1) yarış totosu ve £206,895 kazança ulaşmıştır. Bu galibiyetlerinin içinde Gr1 St James’s Palace Stakes yarışıda bulunmaktadır.

Bu konu hakkında biraz dolu olduğum için birkaç satır karalamak istedim.

Aslında bu safkanı pek çok dost sohbetlerinde pedigri olarak gelecekte ülkemizde, aygırlık için çok beğeniyordum. Babası Lawman son yıllarda parlayan bir hat olup bu aygırı alma ihtimalimiz düştüğünden, Most Improved isimli oğlunu yakından izliyordum. Çünkü Lawman ‘ın bağlı olduğu Green Desert hattının, ülkemizde fark yaratacak bir başarı ortaya çıkarmasını umuyorum . Açıkçası bu satın alma sayesinde, Coolmore ile aynı düşüncede olduğumun farkına vardım. Belli ki Coolmore, Lawman ismini Most Improved ile yaymaya çalışacak. Yakın geçmişte Excelebration ve Canford Cliffs transferleriyle doymayan Coolmore, kan havuzundaki Galileo ve Danehill yoğunluğundan kurtulmaya çare arıyor. Most Improved muhtemelen bir sene koşup gelecek sene hara kadrosuna dahil edilir.

Daha önce Iraj Parvizi ekürisi ile Dangerous Midge sayesinde, TJK yönetimi bir takım temaslar gerçekleştirmişti (Dangerous Midge’nin annesini tekrar Lion Heart’ a çekim için davetiye gibi). Dangerous Midge daha sonra Şili ‘ye aygır olarak satılmıştı. Bu yüzden oluşan ilişkilerin Most Improved transferi ile noktalanmasını çok isterdim. Ama tabiki tüm bunlar hayal ürünü olarak kaldı. Önce Coolmore kaptı ve şimdiden safkanın değeri otomatikman 3 katına çıktı. Artık bu aygır alımları için son dakika değilde, tıpkı futbolda olduğu gibi (genç yetenekleri keşfetme) uzun vadeli takip sistemi kurulması gerekli olduğuna inanıyorum.

Aykut KANDEMİR

2012 St James’s Palace Stakes (Gr1) galibi Most Improved
http://www.youtube.com/watch?v=TKKqYC9FNR8
Most Improved

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?