My Dear Son – Burhan Karamehmet Koşusu 2014

My Dear Son – Burhan Karamehmet Koşusu 2014

1 Haziran 2014 tarihli İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen Burhan Karamehmet Koşusu’nu ( Açık / Gr3 ), Sultan Sökmen ekürisinden My Dear Son (d.e Divine Light – Muwajaha / Night Shift) isimli safkanı, jokeyi Halis Karataş ile kazandı. My Dear Son bu koşuyu 1.05 ganyanı ile kazanır iken ağır favori konumunda idi. En yakın rakibine 3 boy fark atan safkan sevdiği pist ve mesafede yarışseverleri yanıltmadı.

Sentetik kum pistte 1500 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen kazanan için müddet 1.31.21 oldu. Birincilik ikramiyesi 126.000 TL olan koşuda AYKAL ( Discreet Cat – Notagoldbrick / Fortunate Prospect ) ikinci , LION KING ( Lion Heart – Girl Aten / Sri Pekan ) üçüncü ve SUHARRY ( Royal Abjar – Primelta / Primo Dominie ) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar 3 Boy – 1 Boy – 1,5 Boy şeklinde oluştu.

My Dear Son yarış yaşamında 12. startında 7. birinciliğini elde etti. 3 yaşındaki safkan Hüsamettin Tamer koşusu (Kv8/L) , Seyfettin Çalbatur Koşusu (Kv8/L) ve Mevlana Koşusu (A3) sonrası dördüncü önemli yarışını kazandı. Safkanın ayrıca 2 adet Kv6 zaferide mevcuttur. Babası Divine Light ülkemize 2008 yılında TJK tarafından Fransa’dan transfer edilmişti. Ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapan aygırın ilk jenerasyonları 2011 yılında iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştı. Yurt dışında Natagora gibi Gr1 galibi çok başarılı bir isim veren Divine Ligt , ülkemizde ikinci jenarasyonları ile çıkışa geçti. Gazi galibi Divine Heart ile dikkat çeken aygırımızı, 12 Mayıs 2014 tarihinde kaybettik.

My Dear Son annesi Muwajaha, 2008 yılında İrlanda Goffs satışlarından 13.000 €uro bedelle satın alınmış Night Shift kızıdır. Özellikle Night Shift dünyada kısrak babası olarak etkili olur iken ülkemizde Bosporus gibi önemli bir aygır ile soyunu devam ettirmektedir. Dolasıyla Bosporus kızlarının da ilerde iyi anneler olabileceğini varsayabiliriz. Ayrıca My Dear Son efsane kısraklardan ALMAHMOUD üzerine 5×5 inbreeding edilmiş olması dikkat çekmektedir.

My Dear Son – Burhan Karamehmet Koşusu 2014 (Gr3)

My Dear Son - Burhan Karamehmet  Koşusu 2014

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?