My Dear Son fark yaratıyor

My Dear Son fark yaratıyor

12 Mart 2014 tarihli İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen Seyfettin Çalbatur Koşusu’nu ( Kv8 / Listed ), Sultan Sökmen ekürisinden My Dear Son (d.e Divine Light – Muwajaha / Night Shift) isimli safkanı, jokeyi Uğur Polat ile kazandı. My Dear Son bu koşuyu 1.45 ganyanı ile kazanır iken birinci favori konumunda olup sitemizden de banko at olarak önerilmişti. En yakın rakibine uzak fark atan safkan 8. yarışında 5. galibiyetine ulaşırken yine oldukça beğenildi. Özellikle son yarışlarında yanına at yaklaştırmayan safkan, şimdiden bahar sezonunun önemli yarışlarından Erkek Tay Deneme için rakiplerine göz dağı veriyor.

Sentetik kum pistte 1400 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen kazanan için müddet 1.24.14 oldu. En yakın rakibine yaklaşım 148 salise fark atan ( yaklaşık 7,5 boy = 19 metre ) safkan, bir önceki yarışında olduğu gibi fotoyu geçerken ki aksiyonları ise gelecek için umut verdi. Birincilik ikramiyesi 65.000 TL olan koşuda starttan 5 boy geç çıkan Adakarası ( Bekmezbey – Themis / Celtic Swing ) ikinci, Golden Tower ( Kaneko -Dünya Güzeli / So Factual ) üçüncü ve Suharry ( Royal Abjar – Primelta / Primo Dominie ) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar 7,5 Boy – 1 Boy – 3,5 Boy şeklinde oluştu.

My Dear Son yarış yaşamında 8. startında 5. birinciliğini elde etti. 3 yaşındaki safkan Hüsamettin Tamer koşusu (Kv8/L) sonrası ikinci önemli yarışını kazandı. Safkanın ayrıca 2 adet Kv6 zaferide mevcuttur. Babası Divine Light ülkemize 2008 yılında TJK tarafından Fransa’dan transfer edilmişti. Ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapan aygırın ilk jenerasyonları 2011 yılında iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştı. Yurt dışında Natagora gibi Gr1 galibi çok başarılı bir isim veren Divine Ligt , ülkemizde ikinci jenarasyonları ile çıkışa geçti. Gazi galibi Divine Heart ile dikkat çeken aygırımızın tayları özellikle yaş alıp uzun kaba kum yarışlarında genel olarak etkililer. Aslında Divine Ligt yarış yaşamında kısa çim yarışlarında başarılı olan bir isim olduğunu da belirtelim.

My Dear Son annesi Muwajaha, 2008 yılında İrlanda Goffs satışlarından 13.000 €uro bedelle satın alınmış Night Shift kızıdır. Özellikle Night Shift dünyada kısrak babası olarak etkili olur iken ülkemizde Bosporus gibi önemli bir aygır ile soyunu devam ettirmektedir. Dolasıyla Bosporus kızlarının da ilerde iyi anneler olabileceğini varsayabiliriz. Ayrıca My Dear Son efsane kısraklardan ALMAHMOUD üzerine 5×5 inbreeding edilmiş olması dikkat çekmektedir.

My Dear Son – Seyfettin Çalbatur Koşusu 2014 (Kv8/L)

My Dear Son - Seyfi Çınar Koşusu 2014

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?