My Dear Son – Galata Kulesi Koşusu 2015

My Dear Son – Galata Kulesi Koşusu 2015

14 Mart 2015 tarihli İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen Galata Kulesi Koşusu’nu ( Açık / A3 ), Sultan Sökmen ekürisinden My Dear Son (d.e Divine Light – Muwajaha / Night Shift) isimli safkanı, jokeyi Halis Karataş ile kazandı. My Dear Son bu koşuyu 1.15 ganyanı ile kazanır iken ağır favori konumunda idi. En yakın rakibine beyaz bayrak ayna yarışı ile 1,5 boy fark atan yer uçağı , sevdiği pist ve mesafede yarışseverleri yanıltmadı.

Sentetik kum pistte 1500 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen kazanan için müddet 1.30.76 oldu. Birincilik ikramiyesi 106.000 TL olan koşuda MY SECRET ( Zanjero – Alize / Lord Carson ) isimli kısrak ikinci, EL GANADOR ( Unaccounted For – Hanımkız / Always A Classic ) üçüncü ve DON DESTELLO ( Mountain Cat -Gradiva / Grand Slam ) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar 1.5 Boy-1.5 Boy-2 Boy şeklinde oluştu. Yaramaz Çocuk isimli safkan ise Veteriner Hekim Raporuna istinaden Komiserler Kurulu Kararı ile koşudan çıkartılınca 4 ve yukarı yaşlı 8 safkan ingiliz atı start aldı

My Dear Son yarış yaşamında 19. startında 10. birinciliğini elde etti. 4 yaşındaki safkan Burhan Karamehmet Koşusu (Gr3) , Orhan Doğa Özsoy Koşusu (Gr3), Malayan Racing Association Koşusu (A3), Mevlana Koşusu (A3) , Galata Kulesi Koşusu (A3), Hüsamettin Tamer koşusu (Kv8/L) , Seyfettin Çalbatur Koşusu (Kv8/L) gibi yedinci sınıf yarışını kazandı. Safkanın ayrıca 2 adet Kv6 zaferi de mevcuttur. Babası Divine Light ülkemize 2008 yılında TJK tarafından Fransa’dan transfer edilmişti. Ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapan aygırın ilk jenerasyonları 2011 yılında iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştı. Yurt dışında Natagora gibi Gr1 galibi çok başarılı bir isim veren Divine Ligt , ülkemizde ikinci jenarasyonları ile çıkışa geçti. Gazi galibi Divine Heart ile dikkat çeken aygırımızı, 12 Mayıs 2014 tarihinde kaybettik.

My Dear Son annesi Muwajaha, 2008 yılında İrlanda Goffs satışlarından 13.000 €uro bedelle satın alınmış Night Shift kızıdır. Özellikle Night Shift dünyada kısrak babası olarak etkili olur iken ülkemizde Bosporus gibi önemli bir aygır ile soyunu devam ettirmektedir. Dolasıyla Bosporus kızlarının da ilerde iyi anneler olabileceğini varsayabiliriz. Ayrıca My Dear Son efsane kısraklardan ALMAHMOUD üzerine 5×5 inbreeding edilmiş olması dikkat çekmektedir.

My Dear Son – Galata Kulesi Koşusu 2015 (A3)
My Dear Son - Galata Kulesi Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?