My Dear Son klasiklere koşuyor

My Dear Son klasiklere koşuyor

31 Mart 2014 tarihli İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen Mevlana Koşusu’nu ( Açık / A3 ), Sultan Sökmen ekürisinden My Dear Son (d.e Divine Light – Muwajaha / Night Shift) isimli safkanı, jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı. My Dear Son bu koşuyu 1.35 ganyanı ile kazanır iken birinci favori konumunda idi. En yakın rakibine 2,5 boy fark atan safkan 9. yarışında 6. galibiyetine ulaşırken yine oldukça farklıydı. Safkan bahar sezonunun önemli yarışlarından Erkek Tay Deneme için rakiplerine göz dağı vermeyedevam ediyor.

Sentetik kum pistte 1500 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen kazanan için müddet 1.29.83 oldu. Birincilik ikramiyesi 106.000 TL olan koşuda 7 aylık aradan sonra start alan Hakeem ( Harlan’s Holiday – Michigan Bluff / Skywalker ) ikinci 6 aylık ara ardından Benelux (Luxor – Native Lady / Native Procida ) üçüncü ve Gr2 Sakarya galibi Kuloğlu ( Okawango – Serap Gelin / Mountain Cat ) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar 2,5 boy – uzak – boyun şeklinde oluştu.

My Dear Son yarış yaşamında 9. startında 6. birinciliğini elde etti. 3 yaşındaki safkan Hüsamettin Tamer koşusu (Kv8/L) ve Seyfettin Çalbatur Koşusu sonrası üçüncü önemli yarışını kazandı. Safkanın ayrıca 2 adet Kv6 zaferide mevcuttur. Babası Divine Light ülkemize 2008 yılında TJK tarafından Fransa’dan transfer edilmişti. Ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapan aygırın ilk jenerasyonları 2011 yılında iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştı. Yurt dışında Natagora gibi Gr1 galibi çok başarılı bir isim veren Divine Ligt , ülkemizde ikinci jenarasyonları ile çıkışa geçti. Gazi galibi Divine Heart ile dikkat çeken aygırımızın tayları özellikle yaş alıp uzun kaba kum yarışlarında genel olarak etkililer. Aslında Divine Ligt yarış yaşamında kısa çim yarışlarında başarılı olan bir isim olduğunu da belirtelim.

My Dear Son annesi Muwajaha, 2008 yılında İrlanda Goffs satışlarından 13.000 €uro bedelle satın alınmış Night Shift kızıdır. Özellikle Night Shift dünyada kısrak babası olarak etkili olur iken ülkemizde Bosporus gibi önemli bir aygır ile soyunu devam ettirmektedir. Dolasıyla Bosporus kızlarının da ilerde iyi anneler olabileceğini varsayabiliriz. Ayrıca My Dear Son efsane kısraklardan ALMAHMOUD üzerine 5×5 inbreeding edilmiş olması dikkat çekmektedir.

My Dear Son – Mevlana Koşusu 2014 (A3)
My Dear Son - Mevlana Koşusu 2014

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?