My Dear Son uzak yaptı

My Dear Son uzak yaptı

5 Şubat 2014 tarihli İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen Seyfi Çınar Koşusu’nu (Kv6), Sultan Sökmen ekürisinden My Dear Son (d.e Divine Light – Muwajaha / Night Shift) isimli safkanı, jokeyi Uğur Polat ile kazandı. My Dear Son bu koşuyu 1.35 ganyanı ile kazanır iken birinci favori konumundaydı. En yakın rakibine uzak fark atan safkan 6. yarışında 3. galibiyetine ulaşırken oldukça beğenildi.

Sentetik kum pistte 1400 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen kazanan için müddet 1.24.69 oldu. Daha önce bu mesafede 1.25.44’ü olan safkan böylece yaklaşık 1 saniye daha gücünü geliştirmiş oldu. Bir önceki yarışında verdiği aradan ve ufak tefek sıkıntıları tamamen giderilen safkanın bu galibiyeti ve fotoyu geçerken ki aksiyonları ise gelecek için umut verdi. Birincilik ikramiyesi 39.500 TL olan koşuda Brave Son ( Luxor-Nazar / Lear White ) ikinci, Hattuşaş ( Lion Heart – Lina / Unaccounted For ) üçüncü, Bal Arısı ( Cuvee-Bin Umut / Sea Hero ) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar Uzak-2,5 Boy-Burun şeklinde oluştu.

My Dear Son yarış yaşamında 6. startında 3. birinciliğini elde etti. 3 yaşındaki safkan Hüsamettin Tamer koşusu (Kv8/L) sonrası ikinci önemli yarışını kazandı. Babası Divine Light ülkemize 2008 yılında TJK tarafından Fransa’dan transfer edilmişti. Ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapan aygırın ilk jenerasyonları 2011 yılında iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştı. Yurt dışında Natagora gibi Gr1 galibi çok başarılı bir isim veren Divine Ligt , ülkemizde ikinci jenarasyonları ile çıkışa geçti. Gazi galibi Divine Heart ile dikkat çeken aygırımızın tayları özellikle yaş alıp uzun kaba kum yarışlarında genel olarak etkililer. Aslında Divine Ligt yarış yaşamında kısa çim yarışlarında başarılı olan bir isim olduğunu da belirtelim.

My Dear Son annesi Muwajaha, 2008 yılında İrlanda Goffs satışlarından 13.000 €uro bedelle satın alınmış Night Shift kızıdır. Özellikle Night Shift dünyada kısrak babası olarak etkili olur iken ülkemizde Bosporus gibi önemli bir aygır ile soyunu devam ettirmektedir. Dolasıyla Bosporus kızlarının da ilerde iyi anneler olabileceğini varsayabiliriz. Ayrıca My Dear Son efsane kısraklardan ALMAHMOUD üzerine 5×5 inbreeding edilmiş olması dikkat çekmektedir.

My Dear Son – Seyfi Çınar Koşusu 2014 (Kv6)
My Dear Son - Seyfi Çınar Koşusu 2014

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?