My Secret ve Karataş harika bir ders

My Secret ve Karataş harika bir ders

TJK İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda, M. Kemal Atakul adına düzenlenen koşuyu (Kısa Vade 7) Mehmet İ. Akdeniz’in ekürisinden MY SECRET ( Zanjero – Alize / Lord Carson ) isimli kısrak, jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Grey Coral ‘ın yavaşa yakın bir tempoda kafayı aldığı yarışta (400:26.6 – 600:38.4 – 800:50.3 ) sprinter atları uyutma taktiği son anda bozuldu. Sprint mesafesini ayarlamada bazen sıkıntılar yaşasa da bugün için My Secret ve jokeyi harika bir ölçüm yaptı. Yarışta El Ganador ve jokeyi ise Yaramaz Çocuk isimli safkan ile fazla yakınlaşınca düzlükte devrilme tehlikesi ucuz atlatıldı. Tam bir strateji yarışı uygulandığı için apranti okulunda ders olarak gösterilebilecek bir yarıştı. Normalde kısa vade 8 altı yarışları haber yapmayız ama bu yarış ilginç bir taktik yarışı idi.

1500 metre mesafede sentetik kum pistte gerçekleştirilen koşuda Lord Who’nun Komiserler Kurulu Kararı ile koşudan çıkarılmasıyla birlikte 4 ve yukarı yaşlı 6 safkan İngiliz atı start aldı. Birincilik ikramiyesi 53.500 TL olan koşuda Yaramaz Çocuk ( Perfect Storm – Angel Eyes / Always A Classic) ikinci, Grey Coral ( Luxor – Figo Star / Sun Music ) üçüncü ve El Ganador ( Unaccounted For – Hanımkız / Always A Classic ) ise dördüncü oldular. Kazanan My Secret için koşunun bitiriş derecesi 1.30.72 olurken, koşuda farklar Yarım Boy-Yarım Boy-Burun şeklinde oluştu.

Koşuya katılan tek dişi safkan olan 5 yaşındaki My Secret, erkek rakiplerini geride bırakarak başarılarına bir yenisini daha ekledi ve kariyerinin 28. startında 13. birinciliğini elde etti. Toplam kazançı 981.250 TL ye ulaşan kısrağın sınıf yarış olarak 1 A3 ve 3 Kv 8 /Listed galibiyeti mevcuttur. Ayrıca Yavuz Sultan Selim (Gr1) koşusu ikincisidir.

Şampiyon sprinter Cherokee Run’ın oğlu olan Indiana Stakes (Gr2) ve West Virginia Derby (Gr3) galibi ZANJERO (Cherokee Run – Checkered Flag, AP Indy) pedigrisine sahiptir. Özçolak ekürisi tarafından 2014 yılında aşım yapmak üzere ülkemize transfer edilmiştir. Anne Alize ise My Secret (Zanjero-981.250TL) , Manoush (Lion Heart-401.220TL) ve Sea Secret (Yonaguska-15.910TL) koşan 3 dişi yavrusu bulunmaktadır. Ayrıca yine Yonaguska ‘dan olma Fly So Free isimli 2013 doğumlu 1 dişisi bulunmaktadır. Herhangi bir yavrusu erkek olsa acaba sonuç nasıl olurdu.

My Secret horse

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?