Nadas Koşusu – Air Born

2012 Gazi koşusu ve Dişi Tay Deneme koşusu öncesi önemli yarışlardan Nadas Koşusu nu (KV8/L), Air Born isimli safkan jokey Gökhan Gökçe ile kazandı. 1600 metre çim pistte kazanan kısrak için müddet 1.36.11 oldu. Koşu sonrasında 5.00 ganyanı ile 9 kısragın mücadele ettigi yarışta 5.favori konumundaydı. Air Born bu koşuyu kazanarak anne kardeşi Royal Victory’nin daha önceki senelerde Nadas koşusunda ikinci oldugu düşünürsek bir nevi rövanşıda almış oldu.

Nadas koşusundan ikinci Sri Pekan kızı My Madonna ayrılırken, üçüncü Volcanic Lady ve ilk kez çime cıkan Dansing River ise dördüncü oldu. Geçen senenin flaş kısraklarından Queen Amidala beşinci ayrılırken bir türlü eski performansına dönememesi hayal kırıklıgı idi. Koşunun bir diger hayal kırıklıgı ise ilk kez çime çıkan meşhur Rock Of Gibraltar kızı Colombiana net sonuncu oldu.

Nadas koşusunun yapıldıgı gün itibariyle Dişi Tay Deneme koşusu için ortalama 15 günlük çok kısa bir zaman varken bu koşudaki dişilerden kaç tanesinin o yarışa katılacagını hep birlikte görecegiz. Acaba bu koşuya katılan bir safkan mı yoksa bu koşuyu pas geçip direk dinlenerek hazırlanan Gamova, Rüya Kızım, Sunny Side, Lady Kentucky veya Mihrimahal ‘mı Dişi Tay Deneme koşusunda etkili olucak bunu zaman gösterecek..

Ahmet Kılıçcıoğlu ‘nun sahibi oldugu Air Born bu yarış ile 12 Start (5-1-2-3) yarış totosu ve 190.700 TL kazança ulaşmıştır.

Air Born ( Strike The Gold- Victory Demo / Danehill Dancer ) pedigrisine sahiptir. Baba Strike The Gold, Kentucky Derby galibi olup ülkemize Sabırlı, Mummys Love, Arsenic, Sparkling, Balçibin, The Rising ve Aydemirhan gibi etkili yavruları ile tanımıştık. Ne yazık ki 2011 Aralık ayında bu müstesna aygırı kaybetmiştik. Özellikle yavrularının mesafe ve pist tanımaksızın etkili koşabilmesi en önemli özelligiydi. Şahsi fikrim çekinik genleri nedeniyle eşleştigi kısraklarında dogan taylara cok fazla özellik kattıgını düşünüyorum. Tıpkı babası Alydar gibi dominat olamayarak kısrak babası pozisyonunda uzun yıllar ülkemize büyük katkı yaratacaktır.

Air Born annesi Victory Demo ise inanılmaz verimli bir kısraktır. Yine adına ne yazsak eksik kalacak cinsten bir anne olan Victory Demo, verdigi 8 yavrunun 7 si dişidir. Herşeyden önce 1.022.950 TL kazançlı Royal Victory , Victory Is Mine, Victory Smile ve Victorys Dream gibi süper kısraklarında annesidir. Kısragın 2 yaşında Red Bishop’tan kızı, yine 1 yaşında Lion Heart’tan kızı ve Powerscourt’tan nihayet 2012 dogumlu bir erkek yavrusu bulunmaktadır. Bu tarz verimli kısrakları ülkemize kazandıranları tebrik ediyoruz. Umarım bu anne nesli Keep Shining misali genişleyerek nesilden nesile uzaması dilegiyle…

Aykut KANDEMİR

Air Born – 2012 Nadas Koşusu izle

http://www.youtube.com/watch?v=VNoyZ9QA92A

Air Born – Nadas Koşusu 2012
Nadas Koşusu -  Air Born

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?