Native Khan Aygır Analiz

Native Khan Aygır Analiz

Aygır Analiz Köşegimizin Konuğu Native Khan

6 Nisan 2008 doğumlu kır aygır Native Khan ( Azamour — Viva Maria / Kendor ) pedigrisine sahiptir. Aliette Forien ve Gilles Forien tarafından yetiştirilmiş ve Fransa’da doğmuştur. 2009 yılı Ağustos ayı Arqana yearling satışlarından 70.000 € bedelle satın alınmıştır.

Native Khan yarış yaşamı:
Vefa İbrahim Aracı ekürisinin yurt dışındaki ilk göz bebeği olan bu kır güzeli safkanın yarış hayatı ise 7 Temmuz 2010 tarihinde İngiltere Newmarket’te European Breeder’s Fund Maiden Stakes’i kazanarak başlamıştır. Daha sonra 14 Ağustos 2010 günü İngiltere Newbury ‘de koşacak olan safkan ağır pist koşulları nedeniyle yarıştan çıkartıldı. Yeni hedef 21 Ağustos 2010 tarihinde Solario Stakes (Gr3) koşusu idi. Bu önemli mücadeleye 6-5 oranıyla favori girip, kapanmasına rağmen kazanıp 2 de 2 ile hedef büyültüyordu. Artık yeni mekan Doncaster çimlerinde 23 Ekim 2010 tarihinde Racing Post Trophy (Gr1) ile devler sahnesine ilk adımını atıyordu. Bu koşuda ilk kez geçilip dördüncü olan safkanımız Casamento , Seville ve yakından tanıdıgımız Master Of Hounds arkasında kalır iken Dubawi Gold gibi önemli bir ismi ise geçmişti. Böylece iki yaşlı dönemini 3 koşu ile kapatan safkanımız için antrönürü Ed Dunlop genel olarak Native Khan ‘ın çok önemli bir at olacağını fakat ağır çimin safkanı etkilediğini ve 1400-1600 mesafeli yarışların atı olduğunu ifade etmiştir.

Safkanımız üç yaşlı döneminin ilk startını ise favori girdiği Craven Stakes (Gr3) galibiyeti ile açıyordu. Üstelik Libranno gibi önemli bir ismi geçerek derbiye göz kırpıyordu. Ve büyük gün gelip 2000 GUINEAS (İngiltere Erkek Tay Deneme Gr1 ) koşusu zamanı yaklaşıyordu. Ama gelmiş geçmiş en iyi yarış atı Frankel ‘de bu koşuda kayıtlı idi. Bu yarışta Frankel ve Dubawi Gold arkası üçüncülük elde ediliyordu. Aslında tarih hep kazananları hatırlasa da bu üçüncülük hiç yabana atılmayacak bir dereceydi. Sonuçta Avrupa’nın en önemli Erkek Tay Deneme koşusu koşulmuştu. Ayrıca daha önce geçildiği Casamento ‘yu bu sefer geçmişti. Bu üçüncülük INVESTEC DERBY (İngiltere Derbisi Gr1) için ekibi umutlandırıyordu. Sonuçta Frankel derbi koşmaktan vazgeçmişti. Ama safkanımızın pedigrisi tam bir 2400 metre atı olmadığı için bu yarıştan ancak yakın aralarla beşinci ayrılabildi. Aslında bu derece bile gayet tatminkardı. Avrupa’nın en prestijli derbisinde yakın ara beşincilik kötü bir sonuç değildi. Bu yarıştan sonraki yeni hedef Irish Derby (İrlanda Derbisi Gr1) koşusu idi. Fakat İrlanda da yedincilik elde edilip üçlü dönem kapanmış oldu.

Native Khan ise 4 yaşında İrlanda da yeni ünlü antrenörü John M Oxx ile iki kez koşup ikisinde de üçüncü oldu. Bu yarışlar ise International Stakes (Gr3-Curragh) ve Meld Stakes (Gr3-Leopardstown) koşularıdır. Safkan daha sonra ufak sorunlarına, çeşitli kas yırtılmaları da eklenince ve eski yarışlarına göre isteksiz görüntüsü nedeniyle emekli edilmesi yerinde bir karar oldu.

Native Khan 9 Starts: (3 – 0 – 3) yarış totosu ve £152,859 kazanç ile yarış yaşamını noktaladı. Aygırlık yapmak üzere ise 2012 yılının Kasım ayında ülkemize getirildi.

Native Khan Pedigri Analiz :
Native Khan’ın babası Azamour (Night Shift — Asmara / Lear Fan ) pedigrisine sahiptir. Azamour yarış yaşamında 4 adet Gr1 olmak üzere 12 startta 6 koşu kazanmış 1600-2400 metre arası çok başarılı bir grafik sergilemiştir. Yarış yaşamındaki muhteşem performansını haraya yansıtmakta biraz eksik kalan Azamour, Aga Khan Stud gibi popüler bir harada aşım yapmasına rağmen sadece 1 Gr1 ve toplamda 10 Grup galibi isim verebilmiştir. Pedigrisindeki Night Shift ve Lear Fan gibi kısrak babası olarak ün yapan isimlerin etkisinde kalan Azamour ‘un, en başarılı erkek yavrusu hiç kuşkusuz Native Khan ‘dır. Buna karşın Azamour ‘un babası Night Shift ise ülkemizde Bosporus ile son derece popüler bir aygır olmuştur. Bosporus yarış yaşamındaki başarılarını , harada da devam ettirip pek çok pedigri uzmanını şaşırtmıştır. Bosporus, Night Shift oğlu aygır olmaz diyenlere inat, istikrar abidesi bir aygır yaratılmıştır.

Native Khan’ın annesi Viva Maria ( Kendor -Tambura / Kaldoun ) pedigrisine sahip olup kır geninide anne hattından almaktaktadır. Safkanının anne hattında genelde üretken ve listed koşularda başarılı olan safkanlar olmasına rağmen Native Khan kadar üst düzey performans gösteren bir isim göze çarpmamaktadır.

Native Khan için DP = 2-1-5-0-0 (8) DI = 2.20 CD = 0.63 şeklindedir. Bu puanlamaya göre safkanın genel olarak 1400-1600 metre daha başarılı yavrular vermesi muhtemeldir. Sonuçta aşım yapacağı kısrağa göre de mesafe özellikli taylarını görebiliriz.

Native Khan Kısrak Seçimi:
Native Khan için kısrak şeçimi konusunda gayet rahat hareket edilebilinir çünkü pedigrisi genel olarak ülkemizde az bulunan kanlardan kurulmuştur. Mr Prospector , Sharpen Up için son derece açık bir pedigri mevcuttur. Linemix , Kingmambo, Mill Reef, Nashwan, Nijinsky, Danzig kan hatları ile ilk etapta uygun olduğunu düşünüyoruz. Dahada aşağı indirgersek Doyoun, Mujtahid, Okawango, Sea Hero, Wolf, Common Grounds, Shining Steel, Distant Relative, Asakir, Barbar ile üst düzey uyum bekliyoruz. Özellikle meraklıları için Night Shift ve Relko (Tantieme) uyumu görmezden gelinemez. Zira Valyra ve Bosporus ‘un pedigrilerinde bu ismin olması dikkat çekicidir. Bu isimde ülkemizde Common Grounds isminde gizlidir. Bu yüzden Native Khan için Common Grounds ‘u birinci tercih sebebi düşünüyoruz.

Sonuç olarak Native Khan erken gelişebilen yavrular vermesi beklenen , ağır çimi olmayan ve genelde 1400-1600 arası başarılı yavrular vermesi bekleniliyor. Mesafe limitinin maximum 2000 metre olabileceğini inanıyoruz. Bu yüzden stayer tipli kısraklar için ideal bir aygır adayıdır. Geçtiği isimlerden Casamento ‘nun 2013 yılında Darley harasında 5.000 € aşım yapması, Night Shift ‘in ülkemize uyumu, az sayıdaki start alması nedeniyle sinirsel gücünün üst seviyede olup yıpranma payının az olması ile ülkemizde iyi taylar vereceğini düşünmekteyiz.

İzmit Vefa Harası’ndaki ahırına yerleştirilen genç aygırın, 2013 yılında İzmit Merkez Aşım İstasyonunda 5000 TL bedelle aşım yapmıştır. Çekilen kısrak sayısı 60 olup 46 adet kısrağı gebe bırakmıştır. Ayrıca Aracı çiftliğinde Native Khan için güzelde bir basın tanıtımı yapılmıştır. Bu organizasyon Türkiye’de aygır tanıtımı için bir ilktir.

2014 yılında ise yine İzmit’te olacak aygır için belirlenen aşım ücreti 5000 TL olup, sıfat adedi ise 90 olarak ilan edilmiştir.

Ülkemizde doğmuş ilk ikili tayları 2016 yılı itibariyle start alacaktır. www.HorseTurk.Com ekibi olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.
Aykut KANDEMİR – Bu makale 7 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.

Native Khan yarışları ;
Native Khan – Solario Stakes (Gr3) 2010
Native Khan – 2000 Guineas (Gr1-İngiltere Erkek Tay Deneme) 2011 > Casamento’yu geçtigi yarış.
Native Khan – Epsom Derby (Gr1-İngiltere Derbisi) 2011

Native Khan
Native Khan stallion book
Native Khan horse

Native Khan stallion

Native Khan aygır

Native Khan
Native Khan horse

Native Khan horse pedigri

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?