New Approach ile Darley ataga gecti

New Approach ile Darley ataga gecti

Avrupa kıtasında aygırcılıkta yeni yükselen yıldız New Approach yavruları ile sezona hızlı bir başlangıç yaptı. Bu duruma hiç kuşkusuz en çok sevinen, aygırı elinde bulunduran Darley Stud oldu.

Son yıllarda Avrupanın tartışmasız en iyi aygır kadrosuna sahip olan Coolmore acaba Galileo ‘dan aygır türetmek için elindeki Cape Blanco ve Rip Van Winkle ile ne kadar etkili olabilecek ? Buna karşın Juddmonte Harasının elindeki Frankel ve Darley ‘in elindeki New Approach ve Teofilo isimli kozları bulunmaktadır.

Muhteşem aygır Galileo ‘nun soyunu devam ettirebilecek en güçlü 5 isim şimdilik bunlar gözüksede yine kaliteli pek çok yavrusuda bulunmaktadır. Biz konumuzun özü New Approach ‘a tekrar dönelim.

New Approach, 5 Gr 1 galibi ayrıca şu ana kadar ki Galileo’nun tek İngiltere Derbi kazanan yavrusudur. İlk aşım yılı 2009 olup 30,000 GBP aşım ücreti ile göreve başlamıştı. O ilk jenerasyonları 2012 yılı itibariyle koşmaya başladılar. 11 Koşan ve 3 kazanan yavrusu ile 3 Temmuz itibariyle First Crop aygır kazanç listesinde birinci sıradadır. Lider tayı 4 te 4 yapan Dawn Approach’tır.

İşte 3 kazanan yavrularının kazandıgı sınıf koşular ve Darley Stud tarafından hazırlanan görüntüleri :

DAWN APPROACH (IRE) : Coventry Stakes, Ascot, Gr.2
NEWFANGLED (USA) : Albany Stakes, Ascot, Gr.3
THA’IR (IRE) : Chesham Stakes, Ascot, Listed.

http://www.youtube.com/watch?v=-0GEZe_HYlk

Son olarakta acaba bir gün bizde bir Galileo oglunu ülkemizde aygır olarak görebilcek miyiz ? Sixties Icon veya Nathaniel gibi uygun bedeller ile bir Galileo ogluna sahip olabilecek miyiz ? Yoksa kendimizi kandırıp Enternasyonel yarışlarda hezimete ugramaya devam mı edecegiz. Tüm Dünya yarışçılıgı Galileo , Danehill ve Green Desert ile çıgır açarken biz hala Amerikanın kumcu aygırları ile nereye kadar gidebiliriz. Artık egri oturup dogru karar verme zamanıdır. Son 3 yıldız takviyesiz kalan TJK harası yaşlanan stogu ile gözden düşmektedir. Aygır stogunu ayakta tutabilen isimler sınırlıdır. Öte yandan son zamanlardaki özel hara aygırların yükselişini devamda ettirebilmeliyiz.

Aykut KANDEMİR

New Approach
New Approach
DAWN APPROACH
DAWN APPROACH

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?