No Problem Al Maury uzak çekti

No Problem Al Maury uzak çekti

TJK tarafından 8 Eylül 2013 tarihinde İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen Enternasyonel yarışlardan Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanlığı Uluslararası Malazgirt Koşusu‘nu (Gr1), Renee Laure Koch ekürisine ait olan No Problem Al Maury (a.a. Dormane – Nemosie Al Maury / Kesberoy ) isimli arap atı jokey J. Bernard Eyquem ile kazandı.

1600 metre çim pistteki yarış sonrası 1.45.60 gibi bir derece ile kolay kazanan ağır favori No Problem Al Maury için ganyan 1.05 idi. Yarışta DARFUR (Bilgin-Malike.17/Tolga) ikinci, ALMAATA (Caş-Necme.32/Çeliker) üçüncü ve koşuyu hızlandıran KENANACO (Kaizbert-Leylo/Aknasip) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar Uzak-Uzak-4.5 Boy şeklinde oluştu.

Yarışın büyük favorisi No Problem Al Maury adeta sonlarda içe dalıp rakiplerine uzak atarken oldukça kolaydı. Devlet harası TİGEM ve arap atı yetiştiriciliğimiz ise festivalin ilk günü sonrası, ikinci kez hezimete uğradı. Arap atlarına Enternasyonel düzenlendiği sürece hezimetler artarak sürecektir. Bana kalsa Arap atçılığını her yıl ikramiyeleri azaltarak uzun vade de 5 yılda sıfırlarım. Tabi işin içindeki büyük rant dolasıyla bu imkansız. Daha doğrusu böyle cesaretli kişilerin ayağını anında kaydırırlar. O zaman iki yol ortaya çıkıyor. Birincisi bizlerde Amerika ve Fransa ‘dan arap aygır ve kısraklar alımını serbest bırakacağız. (Zamanında TİGEM bunu gerçekleştirdi). İkincisi ise arap atlarına Enternasyonel koşu düzenlemeyi bir kenara bırakacağız.

No Problem Al Maury – Malazgirt Koşusu 2013 (Gr1 + Race Replay) izlemek için >> tıklayınız
No Problem Al Maury - Malazgirt Koşusu 2013
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?