Obiwan – Preveze Koşusu 2013

Obiwan – Preveze Koşusu 2013

Tjk tarafından 28 Nisan 2013 günü İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen Preveze Koşusu‘nu (A3), Hakan Kefoğlu ekürisine ait olan Obiwan isimli ingiliz atı jokey Selim Kaya ile kazandı.

1600 metre çim pistteki yarış sonrası 1.35.44 gibi bir derece ile kazanan favori Obiwan için ganyan 1.75 idi. Yarışı uygun bir tempoyla forze edip kazanmak isteyen Sakarya Koşusu (Gr2) galibi Fly My Be (Karabeyhan-Lady Fi /Among Men ) ikinci, Sarılar Runner ( Okawango – Sarılar Güzeli / Mujtahid ) ise üçüncü oldular. Koşunun farkları ise 1,5 boy – Baş – Boyun şeklinde gerçekleşti. Çaldıran Koşusu (Gr1) galibi ve yarışın ikinci favorisi Talip Han ise uzun ara sonrası ilk koşusunda altıncı oldu. Bu koşuda koşan tüm safkanları ve ilaveten El Conquerador ‘u muhtemelen 19 Mayıs günü Gr1 Erkek Tay Deneme Koşusunda tekrar izleyeceğiz.

Obiwan (d.a. Always A Classic – Emine Hanim / Distant Relative ) pedigrisine sahip olup, 8 Start (5-1-1-1) yarış totosuna ve 696.800 TL kazança ulaşmıştır. Ayrıca bu yarış ile safkanın dördüncü sınıf galibiyetini aldı. Bu yarışlar Tay Deneme (Gr2), TYAY ve Sah.Der. Koşusu (Gr2), II. İnönü (Gr3) ve Preveze (A3) koşularıdır.

Obiwan babası Always A Classic genel olarak erken gelişen süratli ve çimci tayları ile tanınır. Ülkemize ciddi bir bedelle satın alınan Always A Classic beklentileri tam olarak karşılayamasada sınıf koşu kazanan Mahalle Çocuğu , Take It Easy , Big Sea , High Classic , Anabelle , Radikal Prens , Moon Khan , Sigar , Always President gibi yetenekli yavrulara sahiptir. Obiwan ayrıca aynı gün koşulan TSYD koşusu galibi Always President benzer soy çizgisine sahiptir. Her iki safkanın kısrak babaları Distant Relative’dir.

Obiwan ‘ın annesi Emine Hanım ise özellikle geçtimiz senelerde Queen Amidala isimli flaş tayı ile dikkat çekmişti. Queen Amidala iki yaşında ilk 5 koşusunda geçilmemişti. Obiwan’da tıpkı anne kardeşi gibi yarış yaşamına güzel başlamıştı. Emine Hanım bir Distant Relative kızı olduğunuda belirtelim. Çünkü Distant Relative ülkemize gelmeden önce bile Avrupada kısrak babası olarak üst sıraları zorlayabilen önemli bir isimdi. Ülkemizde Yavuz Star , Bebek Cafe , Rokoko , Luxor, Hayri Baba, Mali gibi başarılı isimleri vermiştir. Aslında Distant Relative etkisi ülkemizde uzun yıllar boyu unutulmayacagı kesinleşti. Sonuçta Luxor ve Mali gibi yetenekli aygırların öncülüğünün yanı sıra kısrak babası olarakta uzun yıllar taşınacak bir miras bırakmıştır. Hatırlanacagı üzere Distant Relative ‘yi 2005 yılı Aralık ayında kaybetmiştik.

Obiwan – Preveze Koşusu 2013 (A3) video

Obiwan - Preveze Koşusu 2013
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?