Obiwan – Tay Deneme Koşusu 2012

Obiwan – Tay Deneme Koşusu 2012

Tjk tarafından 26 Agustos 2012 günü İstanbul Veliefendide düzenlenen Tay Deneme Koşusu‘nu (G2), Hakan Kefoğlu ekürisine ait olan Obiwan isimli ingiliz atı jokey Halis Karataş ile kazandı.

1400 metre çim pistteki yarış sonrası 1.24.64 gibi iyi bir derece ile kazanan Obiwan için ganyan 2.35 idi. Yarışı forze eden ve 1.85 ganyan ile favori El Conquerador ilk kez çıktıgı çim pistte ikinci oldu. Sarılar Runner ise üçüncülükte kaldı. Koşunun farkları ise 1,5 boy – 1,5 boy – 2,5 boy şeklinde gerçekleşti. Hiç geçilmeden bu koşuya giren ikinci favori Luca Brasi ise beşinci olurken günün önemli hayal kırıklıgı oldu.

Obiwan (d.a. Always A Classic – Emine Hanim / Distant Relative ) pedigrisine sahip olup 4. startında birincilik sayısını ise 3’e yükseltti. Ayrıca bu yarış ile safkanın 2 adet Grup galibiyeti oldu. Bu yarışlar II. İnönü (Gr3) ve Tay Deneme (Gr2) koşularıdır.

Obiwan babası Always A Classic genel olarak erken gelişen süratli ve çimci tayları ile tanınır. Ülkemize ciddi bir bedelle alınan Always A Classic beklentileri tam karşılayamasada sınıf koşu kazanan Mahalle Çocuğu , Take It Easy , Big Sea , High Classic , Anabelle ,Radikal Prens , Moon Khan , Sigar , Always President gibi yetenekli yavrulara sahiptir.

Obiwan ‘ın annesi Emine Hanım ise özellikle geçen sene Queen Amidala isimli flaş tayı ile dikkat çekmişti. Queen Amidala iki yaşında ilk 5 koşusunda geçilmemişti. Obiwan’da tıpkı anne kardeşi gibi yarış yaşamına güzel başladı. Emine Hanım bir Distant Relative kızı oldugunuda belirtelim. Çünkü Distant Relative ülkemize gelmeden önce bile Avrupada kısrak babası olarak üst sıraları zorlayabilen önemli bir isimdi. Ülkemizde Yavuz Star ,Bebek Cafe , Rokoko , Luxor, Hayri Baba, Mali gibi başarılı isimleri vermiştir. Aslında Distant Relative etkisi ülkemizde uzun yıllar boyu unutulmayacagı kesinleşti. Sonuçta Luxor ve Mali gibi yetenekli aygırların öncülügünün yanı sıra kısrak babası olarakta uzun yıllar taşınacak bir miras bırakmıştır. Hatırlanacagı üzere Distant Relative ‘yi 2005 yılı Aralık ayında kaybetmiştik.

Obiwan – Tay Deneme Koşusu 2012 (Gr2) video
http://www.youtube.com/watch?v=I-ebSCOqm90

Obiwan - Tay Deneme Koşusu 2012

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?