Obiwan – TYAY ve Sah.Der. Koşusu 2012

Obiwan – TYAY ve Sah.Der. Koşusu 2012

Tjk tarafından 16 Eylül 2012 günü İstanbul Veliefendi de düzenlenen TYAY ve Sah.Der. Koşusu ‘nu (G2), Hakan Kefoğlu ekürisine ait olan Obiwan isimli ingiliz atı jokey Halis Karataş ile kazandı.

1400 metre çim pistteki yarış sonrası 1.24.88 gibi bir derece ile kazanan favori Obiwan için ganyan 1.60 idi. 1.85 ganyan ile en ciddi rakibi El Conquerador ikinci kez çıktıgı çim pistte yine ikinci oldu ve ezeli rakibine bir kez daha boyun egdi. Yarışa tempo veren Gazze ise üçüncülükte kaldı. Koşunun farkları ise 1/2 boy – 1/2 boy – 2 boy şeklinde gerçekleşti.

Obiwan (d.a. Always A Classic – Emine Hanim / Distant Relative ) pedigrisine sahip olup 5. startında birincilik sayısını ise 4’e yükseltti. Ayrıca bu yarış ile safkanın 3 adet Grup galibiyeti oldu. Bu yarışlar II. İnönü (Gr3) , Tay Deneme (Gr2) ve TYAY ve Sah.Der. Koşusu (Gr2) koşularıdır.

Obiwan babası Always A Classic genel olarak erken gelişen süratli ve çimci tayları ile tanınır. Ülkemize ciddi bir bedelle alınan Always A Classic beklentileri tam karşılayamasada sınıf koşu kazanan Mahalle Çocuğu , Take It Easy , Big Sea , High Classic , Anabelle , Radikal Prens , Moon Khan , Sigar , Always President gibi yetenekli yavrulara sahiptir.

Obiwan ‘ın annesi Emine Hanım ise özellikle geçen sene Queen Amidala isimli flaş tayı ile dikkat çekmişti. Queen Amidala iki yaşında ilk 5 koşusunda geçilmemişti. Obiwan’da tıpkı anne kardeşi gibi yarış yaşamına güzel başladı. Emine Hanım bir Distant Relative kızı oldugunuda belirtelim. Çünkü Distant Relative ülkemize gelmeden önce bile Avrupada kısrak babası olarak üst sıraları zorlayabilen önemli bir isimdi. Ülkemizde Yavuz Star , Bebek Cafe , Rokoko , Luxor, Hayri Baba, Mali gibi başarılı isimleri vermiştir. Aslında Distant Relative etkisi ülkemizde uzun yıllar boyu unutulmayacagı kesinleşti. Sonuçta Luxor ve Mali gibi yetenekli aygırların öncülügünün yanı sıra kısrak babası olarakta uzun yıllar taşınacak bir miras bırakmıştır. Hatırlanacagı üzere Distant Relative ‘yi 2005 yılı Aralık ayında kaybetmiştik.

Obiwan – TYAY ve Sah.Der. Koşusu 2012 (Gr2) video
http://www.youtube.com/watch?v=AVcQDIiy9no

Obiwan - TYAY ve Sah.Der. Koşusu 2012

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?