Oğlum Berat – Fetih Koşusu 2017

Oğlum Berat – Fetih Koşusu 2017

TJK tarafından 12 Mayıs 2017 tarihinde Veliefendi hipodromunda düzenlenen Fetih Koşusu ‘nu (Gr3), Bülent Doğan ekürisinden Oğlum Berat (d.e. Victory Gallop – Halling Charge / Halling ) isimli safkan kazandı. Jokey Uğur Polat ile start alan safkan, koşu sonrası 4.55 ganyan oranı ile önemli bir sürpriz gerçekleştirdi.

2400 metre çim pistteki yarış sonrası kazanan için derece 2.28.39 ‘u gösteriyordu. Birincilik ikramiyesi 130.000 TL olan koşuda VICTORY IS OURS ( Victory Gallop – Lovely Doyoun / DOYOUN ) ikinci, FLY BY ME ( Karabeyhan – Lady Fi / AMONG MEN ) üçüncü, TAMBORA ( Unaccounted For – Lady Elemis / RAKAN ) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar boyun – boyun – yarım boy şeklinde oluştu.

Oğlum Berat ( Victory Gallop – Halling Charge / Halling ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 51 Start (13-12-8-9) yarış totosuna ve kazançı ise 2.866.330 TL ‘ye yükseldi. 5 yaşında ki safkan Byerley Turk Koşusu (Gr1), Fevzi Çakmak Koşusu (Gr2), Mimar Sinan Koşusu (Gr3) , Arjantin Jokey Kulübü Koşusu (A3) ve Ceyhan Koşusu (A3) gibi sınıf galibiyetleri bulunuyor. Ayrıca Çaldıran (Gr1), Karayel (Gr1) ve Ent. Kraliçe II. Elizabeth (Gr2) Koşularından ikinciliklerle ayrılmıştır.

Victory Gallop yurt dışında 2000 yılında haraya alınıp ülkemizde ise 2008 yılında TJK aygır kadrosuna dahil edilmiştir. Oğlum Berat , babası Victory Gallop’un ülkemizde Gr1 kazanan beşinci yavrusu olmuştur. Diğer Gr1 kazanan baba kardeşleri ise Willpower, Hot Chocolate , Victory is Ours ve Ballıkaya şeklindedir. Victory Gallop yurt dışında Gr1 galibi yavrular vermiş olup ülkemizde diğer yetenekli temsilcileri ise Cooger, Arsen Lupen, Aly Girl, Luca Brasi, Kırdemirkır, Junior Pianist, Suwako, Yeşey, Rüya Kızım, Lee Valley, Massai Maka ve Escape To Victory gibi başarılı yavruları mevcuttur.

Oğlum Berat ’ın annesi Halling Charge , 2007 yılı İrlanda Goffs Satışlarından Elusive City ’den gebe olarak 12.000 €’ya satın alınmıştır. Kısrağın bu gebelikten doğan Barrister isimli yavrusu oldukça başarılı olmuştur. Şu ana kadar ülkemizde 6 yavrusu start alan kısrağın diğer başarılı temsilcisi ise Always A Classic’ten olma Empire City isimli oğlu yine Oğlum Berat ‘ın öz kız kardeşi olan 2014 doğumlu Yağmurcan ise başarılı diğer temsilcileridir.

Oğlum Berat – Fetih Koşusu 2017 (Gr3)

Oğlum Berat - Fetih Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?