Okawango – Mountain Cat aşkı

Okawango – Mountain Cat aşkı

13.08.2013 itibariyle Okawango ‘nun en fazla kazandıran 15 yavrusu içinde, 5 tanesinin kısrak babasının Mountain Cat olduğunu biliyor muydunuz?

TJK resmi web sitesi verilerinde çıkan bu istatistik hayli ilginç geldi ve yetiştiricilerimize sunmak istedim. Lakin Okawango ‘nun 24 Ekim 2012 tarihinde ölmesinden dolayı , ters mantık ile Mountain Cat ve aygır oğullarından (Champs To Champs-Golden Sun) ‘a çekilen kısrakların Okawango olmasını sağlayabiliriz. Ayrıca Okawango ‘nun ölmeden önce yaptığı aşımlar sayesinde gelecek yıllardaki bahsettiğimiz cross dikkatle takip edilebilir.

Okawango

Yukarıdaki resmi dikkate alıp 5 safkanın 2. anne hatlarını incelediğimizde Okawango / Mountain Cat halkasını tamamlayan 3. ismin Turn To olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Kuloğlu ve Iphigeneia anne nesillerinde Lear Fan > Roberto ve Sir Ivor > Sir Gaylord vasıtasıyla Turn To ‘ya ulaşılır.

Diğer bir nokta ise Okawango ‘nun en çok kazanan kızı olan Queen Amidala pedigrisinin anne hattında Sir Gaylord ismi Sir Ivor ve Habitat ile 2 kez karşımıza çıkar. Dolasıyla oda Turn To ‘ya ulaşır.

Ufak bir nokta ise tüm bu verilerde Queen Amidala ve Asafhan pedigrilerinde Barbar kanıda bulunmasıdır.

Sözün özü altın formüller :
Baba – Kısrak babası – 2.kısrak babası
Okawango x Mountain Cat x Distant Relative
Okawango x Distant Relative x Mountain Cat
Gümüş formül
Okawango x Mountain Cat x (Sri Pekan-Red Bishop- Lear Fan- Hoy-Barbar)

Not: Denklemdeki isimler yer değiştirip başarı aranabilir.

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?