Okawango öldü

Okawango öldü

TJK ingiliz aygırlarından Okawango öldü.

TJK resmi sitedende 1 gün geçikmeki ilan edilen duyuruda şu açıklama yapılmıştır: ” 24 Ekim Çarşamba günü önce sağ arka kalça kemiği sonrasında ise sağ ön ayağında meydana gelen kırıklar nedeniyle uyutulmuştur. Sabaha karsı ahırında topalladığı tespit edilen Okawango’nun sağ arka bacak femur (kalça) kemiğinde kırık oluştuğu, yapılan muayene ve çekilen röntgenler neticesinde teşhis edilmiştir. Yapılan ilk müdahaleler sonrasında aygırın ön ayağında da kırık meydana geldiği teşhis edilerek, veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilen konsültasyon neticesinde Okawango’nun kurtarılmasının mümkün olamayacağından dolayı insani nedenlerle uyutulmasına karar verilmiştir.”

1998 dogumlu Okawango ( Kingmambo – Krissante / Kris ) pedigrisine sahipti. Ünlü Wertheimer et Frere yetiştirmesi olan aygır, 2004 yılında haraya girmiş ve 2007 Aralık ayında ülkemize tahmini 2.500.000 dolar karşılıgı satın alınmıştı. 2008 yılında ülkemizde ilk aşımlarına başlayan Okawango , ülkemizde 5 jenerasyon verebilmiş oldu.

Okawango 2008 yılında 73 aşım , 2009 yılında 80 aşım, 2010 yılında 33 aşım, 2011 yılında 45 aşım ve 2012 yılında ise 73 aşım yapmıştı.

Okawango ‘nun ülkemizde yaptıgı aşımlardan 2012 yılı itibariyle ikinci jenerasyon yavruları iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştır. İlk jenerasyonları ise üçlü dönemini tamamlamıştır. Bu süreçte QUEEN AMIDALA , DEMİRTÜTÜN , BAY ŞERİF , SARILAR RUNNER , BROWSER , EL CONQUERADOR gibi dikkat çeken yavrular vermiştir. Yurt dışında ise STEELE TANGO ve DECLARATİON OF WAR isimli temsilcileri dikkat çekmeyi başarmıştı. Okawango özellikle erken gelişen ve süratli taylar vermesi ile ilk etapta dikkat çekmişti.

Okawango yarış yaşamında 2 yaşlılığında start aldığı 3 startını da kazanmıştır. Bunlardan en önemlisi 2000 yılının Grand Criterium (Gr1) Koşusudur. Sonraki sezon 3 yaşlılığında Fransa Derbisi (Gr1) ve Fransa Erkek Tay Deneme koşusu (Gr1) dördüncülükleri bulunmaktadır. Okawango ayrıca Alhaarth , Green Dancer ve Solemia gibi kendilerini kanıtlamış isimlerin soyu olan sıra dışı bir anne hattından gelmekteydi. Genç yaşta önemli bir aygırı kaybetmemiz TJK aygır stogunda ciddi bir eksiklik oluşturacaktır. Türk yarışçılık ve yetiştiriciligine geçmiş olsun.

Okawango öldü
Okawango
http://www.youtube.com/watch?v=-I4KQyQej34

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?