Onurkaan – TBMM koşusu 2012

Onurkaan – TBMM koşusu 2012

TJK tarafından düzenlenen 50. TBMM koşusunu (GR1), Onurkaan isimli arap atı jokey Gökhan Gökçe ile kazandı.

1600 metre çim pistte yapılan koşu sonucu 1.30 ganyanla birinci favori olan Onurkaan 1.44.05 lik bir bitiriş derecesi gerçekleştirdi. Koşu başlamasına kısa süre kala jokey Halis Karataş’ın rapor alması üzerine son anda jokeyi degişen safkan kalitesini konuşturup kazanmayı bildi. Özellikle son virajı 13 atta 10.cu dönüp, hiç acele etmeden santim santim yarışı okuyan Gökhan Gökçe’yi tebrik ediyoruz. Sonuçta böylesine ciddi bir favori safkana son anda deklare olup, üstelik ilk kez binmesine ragmen çok başarılıydı.

Onurkaan bu koşu ile 19. startını alır iken 14.cü birinciligini elde etti. Yüzde 73 birincilik yüzdesine sahip muhteşem arap atı Onurkaan ayrıca 1 kez ikinci, 3 kez üçüncü ve 1 kezde dördüncü olarak hiç tabeladan düşmemiştir. Karacabey harası yetiştirmesi safkanın toplam kazançı 3.094.400 TL ye ulaşmıştır. Onurkaan geçen senede bu koşuyu kazanarak ileriki yıllarda Yavuzhan ve Satvet’in 3 kez üst üste bu koşuyu kazanma rekorunu egale etmeye bir adım daha yaklaştı. Arap atlarının triple crownun ilk ayagını kazanan Onurkaan ‘ın tüm ekibine de buradan tebriklerimizi sunuyoruz.

Triple Crown’un ikinci ayagı 20 Temmuz günü Niğbolu Koşusu 2400 çim ve üçüncü ayagı ise 14 Eylül günü Veliefendi Koşusu 2800 çim olarak koşulacaktır. Geçen sene Triple Crown sırası ise TBMM koşusu- Onurkaan , Nigbolu Koşusu – Darfur , Veliefendi koşusu Gelibolu şeklinde sonuçlanmıştı.

Özellikle Nigbolu koşusunun sadece 4 yaşlı arap atlarına ait olması nedeniyle 2012 yılı Triple Crown ödülü kazanma şansıda ortadan kalkmıştır. Sistemdeki bu hatanın en kısa zamanda giderilmesi gerekli diye düşünmekteyim. Nigbolu koşusunun 4 ve yukarı arap atlarına acılmadıkça, triple crown olayı gerçekleştirmek imkansıza yakındır. O zaman bu mantıkla Erkek Tay Deneme koşusunun 3 ve yukarı ingilizlere açık olması gerekir ki bu durum hiçte mantıklı olmaz.

2012 TBMM kupası koşusunda diger sıralamalar ise Onurkaan birinci olur iken ikincilik mücadelesinden geçen senenin başarılı üçlüsü Karaüzüm mutlu ayrıldı. Gelibolu ise üçüncü olurken, yarışın dördüncüsü Tozan oldu.

Onurkaan – TBMM koşusu 2012
http://www.youtube.com/watch?v=LpGPD2uNR-0

Onurkaan - TBMM koşusu 2012

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?