Oratorio ‘nun yeni harikası Yavuzsel

Oratorio ‘nun yeni harikası Yavuzsel

TJK tarafından 9 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen Dinçer Cebeci Koşusu‘nu (KV-9 / Listed), Gülnur Gülerce ekürisine ait olan Yavuzsel isimli ingiliz atı jokey Selim Kaya ile kazandı. Yavuzsel bu galibiyeti ile Sait Akson ve Gazi Koşusu öncesi herkesin dikkatini çekti. Bu safkanın hayatının ilk startında üzülmeyeceğini tahmin ettiğimizden sizlere hiç bahsetmemiştik. Daha sonraki 2 koşusunda ise ufak tefek eksiklerine rağmen hep birinci at önermiştik. Güçlü yapısı ile Avrupada ki atları andıran safkanı, bu yarışa hazırlayan ve emeği geçenlere ayrı bir tebrik gerekiyor. Ekürinin geçmişte Gazi mitinglerinde yaşadığı Arsenic ve Unforgettable talihsizleri daha dün gibi aklımızdadır.

2100 metre sentetik kum pistteki yarış sonrası 2.11.91 gibi bir derece ile kazanan Yavuzsel için ganyan 4.90 idi. 3 yaşlı 9 İngiliz atının mücadelesinde birincilik ikramiyesi 90.000 TL idi. Koşuda ikinciliği koşuya katılan iki dişi taydan biri olan LAMBOURN ( Powerscourt – Helloimustbegoing / Red Ransom) elde ederken, KARABEKMEZ ( Bekmezbey – Best Class /Halling) üçüncü ve CAMPIO ( Eagle Eyed – Attractive / Sea Hero) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları ise Boyun-Yarım Boy-2 Boy şeklinde gerçekleşti.

YAVUZSEL ( Oratorio – Helderberg / Diesis ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 3 Start (2-0-0-0) yarış totosuna ve kazançıda 117.500 ‘ye yükseldi. Safkanın kazandığı yarışlar içinde bu koşu ilk sınıf galibiyeti oldu.

Baba Oratorio 2002 yılı doğumlu ( Danehill – Mahrah / Vaguely Noble ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 15 kez start alıp (6 – 3 – 1) yarış totosu ve £1,085,278 kazança sahiptir. Sınıf koşu olarak Eclipse Stakes (2000m- Gr1) , Irish Champion Stakes (2000m- Gr1) , Prix Jean-Luc Lagardere (1400m- Gr1) , Futurity Stakes (1400m- Gr2) ,Anglesey Stakes (1200m- Gr3) galibi olup ayrıca Phoenix Stakes (1200m- Gr1), Dewhurst Stakes (1400m- Gr1), Irish 2000 Guineas (1600m- Gr1) ikinciliği bulunmaktadır.

Aygırlık hayatına 2006 yılında Coolmore Stud bünyesinde başlayıp 6 yıl görev yapmıştır. Zaman zaman Coolmore Stud ‘ın güney yarım küredeki ayağı Avustralya’da mekik aygır olarak aşım yapmıştır. 2012 yılında ise Güney Afrika’da bulunan Avontuur Stud tarafından transfer edilmiştir. Harada ise Military Attack (Gr1), Beethoven (Gr1), Biz The Nurse (Gr1) , Manawanui (Gr1) , Temida (Gr1), Banchee (Gr1) gibi Gr1 galibi safkanları vermiştir. Oratorio ülkemizde ise Princess Zahra ile meşhur olmuş Danehill hattı temsilcidir. Ardından Talip Han ve Mara Despina isimli taylarının başarı ile ülkemizde reytingi tavan yapmıştır.

Yavuzsel’in annesi 2000 doğumlu Helderberg olup, ( Diesis -Banissa / Lear Fan ) pedigrisine sahip bir isimdir. Babası ve kısrak babası ise kısrak babası olarak ün yapmış önemli aygırlardır. Kısrağın harada verdiği ilk yavrusu Captain Risk koşu kazanmıştır. İkinci anne Banissa 14 foal, 12 koşan ve 8 kazanan tay vermiştir. Bunlardan Bella Banissa (Gr3) Landaluce Stakes ikincisi, 12 koşu galibi kardeşi Morning Perks ise iki listed koşu ikincisidir.

Yavuzsel ‘in ikinci annesi Mandera yarış yaşamında Royal Stakes
(Gr3) ve Sandleford Priory Stake (Listed) galibi olup Ribblesdale S (Gr2) ve White Rose Stakes (Gr3) plaseleri vardır. Ayrıca Mandera damızlık kariyerinde 14 foal, 11 koşan ve 11 kazanan tay vermiştir. Bunlardan TOUCHING WOOD ve AFRICAN DANCER gibi aygır olarak görev yapmışlardır. Yine SPECIFICITY isimli kızının PRIDE isimli yavrusu 2005 ve 2006 yılında Fransa’da şampiyon yaşlı safkan seçilmiştir. Yavuzsel’in anne hattı aygır çıkaran önemli bir familyadan gelmekte olup değerini iyi bilmek gereklidir.

Bir parantezde Hami Yavaş için açmak lazımdır. Son yıllarda Inspector , Nash Bishop , Hakkar , Kalimdor, Talip Han ve Yavuzsel gibi muhteşem isimleri yarışçılımıza kazandırdığı için kendisini özel olarak kutluyoruz.

Yavuzsel – Dinçer Cebeci Koşusu 2014 (Kv9) tıklayabilirsiniz.(Race Replay)

Yavuzsel - Dinçer Cebeci Koşusu 2014

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?