Orb – Kentucky Derby 2013

Orb – Kentucky Derby 2013

Amerikanın en önemli yarışı olan ve Churchill Downs hipodromunda 139. kez düzenlenen Kentucky Derby (Gr1) koşusunu, Orb jokey Joel Rosario ile kazandı. Safkanın antrenörlügünü Claude R. McGaughey yapar iken koşu sonunda favoriliğinin hakkını veren Orb için 5-1 oran bulunuyordu. Yağmurlu bir günde kazanan için, 2000 metre sulu kum pistte müddet 2:02.89 olarak gerçekleşti. Bu yarışı izlemek için tam 151,616 biletli seyirci hipodroma renk kattığınıda belirtelim.

24 Şubat 2010 doğumlu Orb ( Malibu Moon – Lady Liberty / Unbridled)) pedigrisine sahip olup, 8 Start : 5 – 1 – 0 yarış totosuna ve $2,335,850 kazança ulaşmıştır. Bu galibiyeti dışında safkanın bu sene Florida Derby (Gr1) ve Fountain of Youth Stakes (Gr2) koşularında da zaferleri bulunuyor.

2.000.000 dolar toplam ödüllü koşuya dönersek 19 üç yaşlı ingiliz atı bu yarışta mücadele etti. Startla beraber Palace Malice tempo verirken, onu ilk metrelerde Goldencents, Vyjack ve Verrazano kovalamıştı. Viraja yaklaşırken Oxbow ve Normandy Invasion ön gruba yaklaşıyorlardı. Son viraj dönülürken Normandy Invasion bir anda öne düşüp yarışı koparmaya çalışsada bu metrelerde Orb dışından dolanıyordu. Yarışın ciddileştiği bu metrelerde hafif dışa açılan Normandy Invasion , rakibi Orb’a ince fauller yapmak istese de amaçına fazla ulaşamadan Orb hakim oluyordu. Favori Orb koşuyu son metrelerde garantilerken , yarışın diğer favorisi Revolutionary bariyer dibinden ikincilik için saldırsada ortalardan gelen Golden Soul ‘a diş geçiremedi. Sonuç olarak bu harika mücadelede ilk üçe giren safkanlar şu şekilde oluştu;

1st) Orb ( Malibu Moon – Lady Liberty / Unbridled )
2nd) Golden Soul ( Perfect Soul – Hollywood Gold / Mr. Prospector)
3rd) Revolutionary ( War Pass – Runup the Colors / A.P. Indy)

Orb – 2013 Kentucky Derby (Gr1) video

Orb Kentucky Derby
Orb horse
2013 Kentucky Derby Orb
2013 Kentucky Derby Orb

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?