Oxbow – Preakness Stakes 2013

Oxbow – Preakness Stakes 2013

Amerikada Triple Crown ikinci ayağı olan ve 138. kez düzenlenen Preakness Stakes (Gr1) koşusunu, Oxbow , jokey Gary Stevens ile kazandı. Koşunun toplam ikramiyesi 1.000.000 dolar olup, 3 yaşlı ingiliz atları 1900 metre kum pistte mücadele ettiler. Oxbow ‘un antrenörlüğünü bu yarışa 3 atı ile giren Doug F. O’Neill yapar iken koşu sonunda 15-1 oranı ile büyük bir sürpriz gerçekleştirdi. Beyaz bayrak ayna yapan Oxbow için müddet ise 1:57.54 oldu. Arka grubu çok iyi uyutan Gary Stevens, sadece televizyonların yıldızı olmadığını bir kez daha kanıtladı. Derecenin kötü çıkmasının sebebi ise Oxbow ‘u nerdeyse kimsenin rahatsız etmemesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Oxbow ( Awesome Again – Tizamazing / Cee’s Tizzy ) pedigrisine sahip olup bu koşu ile yarış totosu 11 Starts: 3 – 1 – 1 şekline ulaşmıştır. Safkanın bu koşu harici kazandığı tek sınıf koşu LeComte Stakes (Gr3) yarışıdır. Safkan , Orb ‘un kazandığı Kentucky Derby (Gr1) yarışında ise altıncı olmuştur. Böylece en son 1978 yılında Affirmed isimli safkandan sonra Triple Crown (Üçlü Taç) yapma şansı bir kez daha ortadan kalktı. Oxbow ise Tiznow, Budroyale ve Paynter gibi harika bir anne neslinden gelmektedir.

9 atın mücadelesinde yarıştan Itsmyluckyday ( Lawyer Ron – Viva La Slew / Doneraile Court) ikinci , Mylute ( Midnight Lute – Stage Stop / Valid Expectations) üçüncü ve yarışın çok ağır favorisi Orb ( Malibu Moon – Lady Liberty / Unbridled) ise dördüncü oldular.

2013 Preakness Stakes (Gr1) – Oxbow video
http://www.youtube.com/watch?v=51pPOsLzsrg
2013 Preakness Stakes - Oxbow

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?