Perfect Warrior – Fatih Sultan Mehmet Koşusu 2015

Perfect Warrior – Fatih Sultan Mehmet Koşusu 2015

16 Ağustos 2015 günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Fatih Sultan Mehmet Koşusu ‘nu (Gr1) Deniz Kurtel ekürisinden Perfect Warrior isimli safkan kazandı. İkide iki yaptığı jokeyi Uğur Polat ile start alan safkan, koşu sonrası 4.30 ganyan oranı ile Başbakanlık koşusu zaferi sonrası bir kez daha tatlı bir sürpriz gerçekleştirdi. Kazanan için 1600 metre çim pistte 1.35.05’lik derece yaparak kazandı. Perfect Warrior yarışın büyük favorisi Yıldırımbey ‘i, Başbakanlık koşusu sonrası Fatih Sultan Mehmet koşusunda bir kez daha geçmeyi başardı. Bu ikili beraber koştukları yarışta birbirlerini geçme durumu 2-2’ye gelmiştir.

Kurtel ekürisi daha bir gün önce Ankara hipodromunda Yıldırım Bayezid Koşusunu (Gr1) HOT CHOCOLATE isimli ingiliz atı jokey Uğur Polat ile kazanmıştı. Özetle son 2 günde 2 Gr1 galibiyeti Kurtel ekürisi ve Uğur Polat birlikteliğinin oldu.

Bu önemli koşuya üç yaşında katılan My Başkan ( Luxor – Gloria / Mujtahid ) ikinci, 2014 yılı Fatih Sultan Mehmet koşusu galibi olup yarışın ağır favorisi Yıldırımbey ( Sabırlı – Dicoş / Sun Music ) üçüncü ve koşuya tempo veren Golden Tower ( Kaneko – Dünya Güzeli / So Factual ) ise dördüncü oldular. Birincilik ikramiyesi 350.000 TL olan koşunun farkları Yarım Boy – 2 Boy – 1 Boy şeklinde gerçekleşmiştir. Koşuda ilk dörde giren safkanların tamamının babaları ülkemizde yetiştirilmiş ve başarılı yarış atları olduğu dikkat çekmektedir.

2 kez Gr1 galibi olan Perfect Warrior ( Perfect Storm – Star Flicker / Woodman ) pedigrisine sahip olup toplamda 25 kez start alıp 9 birincilik, 3 ikincilik, 4 üçüncülük ve 2 kez ise dördüncülük elde etti. Safkan ekürisine toplam 1.503.300 TL ikramiye kazandı. Misis koşusu (A3) ve Başbakanlık koşusu (Gr1) sonrası üçüncü kez sınıf yarış kazanan safkanın galibiyetleri tamamı çim pistte olup 1600-2100 metre mesafe aralığındadır. Ayrıca Haliç (Gr1) koşusu ikincisidir.

Perfect Warrior isimli safkanın babası Perfect Storm, 2002 yılının şampiyon 2 yaşlı ingiliz tayı olup ve 2003 Gazi Koşusu (Gr1) dördüncüsüdür. Perfect Storm yarış yaşamı boyunca 8 kez start alıp 5 birincilik, 2 ikincilik ve 1 kez de dördüncülük yapmıştır. Sınıf yarış olarak Sakarya (Gr2) ve Tay Deneme (Gr2) galibidir. Yarış yaşamı kısa sürüp erken yaşta haraya alınmasının meyvesini aygırlık hayatında vermektedir. Harada başarılı yavrularından bazıları ise; Çaldıran (Gr1) galibi Bekmezbey , Yaramaz Çocuk, Black King, Rüzgar Eto, Bambino, Dark Child, Kimura, Zeev, Fast Ocean, Sipse ve Lady Smith’dir. Perfect Warrior babasının ikinci Gr1 kazanan yavrusu olmuştur.

Perfect Warrior annesi Star Flicker ise oldukça üretken ve inanılmaz verimli bir anne olarak dikkat çekmektedir. 2005 yılı Amerika Keeneland satışlarından 50.000 dolara alınmıştır. Aygır olarak şans tanınan Turkish Sword (Johannesburg) yanı sıra Symphony (Eagle Eyed) , All In (Sri Pekan) , Shymphonic Rhythm (Mountain Cat) , Fairy Fast (Lion Heart) gibi başarılı temsilcileri bulunmaktadır. Özellikle kızlarının ileride annelik olarak yüksek potansiyele sahip olduklarını söylemeliyiz.

Perfect Warrior – Fatih Sultan Mehmet Koşusu 2015 (Gr1 + Race Replay)

Perfect Warrior - Fatih Sultan Mehmet Koşusu 2015

Perfect Warrior horse

Perfect Warrior - Fatih Sultan Mehmet Koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?