Pershing – Erkek Tay Deneme 2017

Pershing – Erkek Tay Deneme 2017

TJK tarafından düzenlenen ve 91. Gazi Koşusu öncesinde erkek tayların en önemli yarışı sayılan 62. Erkek Tay Deneme Koşusu‘nda (Gr1) Kamil Kahyaoğlu ekürisinden Pershing ( Scarface – Orse Gül / Sri Pekan ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. 2017 Gazi Koşusu öncesi önemli hazırlık koşularından olan yarışta Pershing, 1600 metre çim pistte 1.34.89 ‘luk bir derece gerçekleştirdi.

62. kez düzenlenen Erkek Tay Deneme Koşusu , Triple Crown’un ilk ayağını oluşturuyor. Pershing, Gazi Koşusu ve Ankara Koşusu’nu da kazanması halinde Triple Crown yaparak 1.350.000 TL’lik para ödülünün de sahibi olabilecek. 2.95 ganyan oranıyla kazanan Pershing, 9’uncu startında 4’üncü birinciliğine ulaşır iken kazanç hanesi ise toplam 738.700 TL oldu. Safkanın kazandığı önemli yarışlar ise Erkek Tay Deneme (Gr1) ve Ergin Talay Koşusu (Kv8/L) şeklindedir. Ayrıca Karayel (Gr1) üçüncüsüdür.

3 yaşlı 11 İngiliz atının 500.000 TL ödüllü birincilik mücadelesinde son virajda sakatlanma riski yaşayıp aksiyon kaybeden PIANO SONATA ( Torok – Emma / Shining Steel ) ikinci, ULAN BATOR ( Luxor – Gençceren / Kaneko ) üçüncü, sonlardaki güçlü atakları ile ESKAYRA ( Powerscourt – Sarılar Güzeli / Mujdahit ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları 4 Boy – 1,5 Boy – 1,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Pershing ‘nın babası ülkemizdeki nadir bulunan ünlü Montjeu temsilcilerinden biri olan Scarface olup 12 yarışlık kariyerinde Gr1 Ankara, Gr3 Mimar Sinan ve Gr3 Bursa Bş.Bld.Bşk. lığı koşuları galibiyeti sığdırmıştır. Haraya alındıktan sonra ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne dek start alan 81 tayından 35 ‘i yarış kazanmayı başarmıştır. Bunlar içerisinde lider temsilcisi Tatvan İncisi dışındaki en dikkat çekici isimlerden bazıları Kazimbaba , Cephei , Nursena ve Clericuzio’dur. Scarface ‘nin 4 Gr1 galibi Tatvan İncisi ‘nden sonra ikinci Gr1 kazanan yavrusu Pershing olmuştur.

Pershing’in annesi, zor kazanan ancak sürekli tabelada bulunan ayrıca Rokoko ve Chi’nin ardında Gr1 yarışta 3’üncülük elde etmiş Orse Gül (Sri Pekan)’dür.

Pershing için artık Sait Akson koşusu ile mesafe deneyimi sınavını nasıl atlatacağı merak edilmektedir.dd

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?