Pershing – Sait Akson Koşusu 2017

Pershing – Sait Akson Koşusu 2017

TJK tarafından 4 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen ve 2017 Gazi koşusu öncesi en ciddi sınav olan Sait Akson Koşusu ‘nu (Gr2), Kamil Kahyaoğlu ekürisinden Pershing ( Scarface – Orse Gül / Sri Pekan ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. Koşu sonrası safkan 1.05 ganyan oranı ile ağır favori durumunda bulunuyordu. Safkanın muhtemelen bir aksilik olmadığı takdirde sıradaki durağı 91. Gazi Koşusu olacaktır.

2200 metre 3.3 ölçümlü normal çim pistteki yarış sonrası kazanan için dereceler 2.15.66 ‘yı gösteriyordu. Yarışta birincilik ikramiyesi 200.000 TL olup koşuyu en arakda götüren ve düzlükte sürekli kulvar bulamayıp kapanan FINESSE ( Luxor – Flying Saucer / Eagle Eyed ) ikinci, ESKAYRA ( Powerscourt – Sarılar Güzeli / Mujdahit ) üçüncü , ULAN BATOR ( Luxor – Gençceren / Kaneko ) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar 4,5 Boy – Yarım Boy – Burun şeklinde oluştu.

Pershing ( Scarface – Orse Gül / Sri Pekan ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 10 Start (5-1-1-2) yarış totosuna ve kazançı ise 938.700 TL ‘ye yükseldi. Bir kez ilk dörtten düşen safkan sınıf koşu olarak Erkek Tay Deneme (Gr1) , Sait Akson (Gr2), Ergin Talay (Kv8) kazanmış ve Karayel (Gr1) koşusu üçüncülüğü de bulunmaktadır.

Pershing ‘nın babası ülkemizdeki nadir bulunan ünlü Montjeu temsilcilerinden biri olan Scarface olup 12 yarışlık kariyerinde Gr1 Ankara, Gr3 Mimar Sinan ve Gr3 Bursa Bş.Bld.Bşk. lığı koşuları galibiyeti sığdırmıştır. Haraya alındıktan sonra ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne dek start alan 83 tayından 36 ‘sı yarış kazanmayı başarmıştır. Bunlar içerisinde lider temsilcisi Tatvan İncisi dışındaki en dikkat çekici isimlerden bazıları Kazimbaba , Cephei , Nursena ve Clericuzio’dur. Scarface ‘nin 4 Gr1 galibi Tatvan İncisi ‘nden sonra ikinci Gr1 kazanan yavrusu Pershing olmuştur.

Pershing’in annesi, zor kazanan ancak sürekli tabelada bulunan ayrıca Rokoko ve Chi’nin ardında Gr1 yarışta 3’üncülük elde etmiş Orse Gül (Sri Pekan)’dür.

Pershing – Sait Akson Koşusu 2017 (Gr2)

Pershing – Sait Akson Koşusu
Pershing – Sait Akson Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?