Piano Sonata – Ankara Koşusu 2017

Piano Sonata – Ankara Koşusu 2017

TJK tarafından 23 Eylül 2017 tarihinde Ankara 75. Yıl hipodromunda 67. kez düzenlenen Ankara Koşusu‘nu (Gr1), Oğuz Yalçın ekürisinin sahibi olduğu Piano Sonata isimli safkan kazandı. Jokey Ahmet Çelik ile kazanan safkan , 2800 metre çim pistte 2.58.59 ‘luk derece gerçekleştirdi. Koşu sonunda 1.25 ganyanı ile birinci favori olan Piano Sonata , triple crown (üçlü taç) son iki ayağı Gazi ve Ankara koşusu galibi olmuştur. Ayrıca Piano Sonata , triple crown (üçlü taç) ilk ayağı olan Erkek Tay Deneme ikincisi olduğunu da hatırlatalım.

Günün bir başka tebriği ise jokey Ahmet Çelik olması gerekliydi. Sürat ve Ankara koşusu gibi iki Gr1 yarışı da kazanarak show yaptı

Birincilik ikramiyesi 350.000 TL olan koşuda RUNNER BULL ( Victory Gallop – Sun Cat / Mountain Cat ) jokey Özcan Yıldırım idaresinde ikinci, eküri safkanlardan GINA MONTANA ( Scarface – Primadonna / Halling ) jokey Gökhan Kocakaya ile üçüncü, Kurt ekürisinin bir diğer safkanı DEPOSITORY ( Anatoly – She Wadi Wadi / Green Desert ) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar 2,5 Boy – Uzak – 2,5 Boy şeklinde oluştur.

Yarış kariyerinin 7. birinciliğine ulaşan PIANO SONATA ; Gazi Koşusu (Gr1), Ankara Koşusu (Gr1) , Uluslararası Kraliçe II. Elizabeth Koşusu (Gr2) , Ali Orhan Birol koşusu (Kv7) ve Ankara Garı Koşusu (KV-6) galibidir. Ayrıca Çaldıran (Gr1), Erkek Tay Deneme (Gr1), Karayel (Gr1), Mehmet Akif Ersoy (Gr2) ve Eskişehir (A2) gibi önemli koşularda ikinci olmuştur. Tamamı çimde 14 kez start alan safkan 7 kez birinci , 6 kez ikinci olmuştur. Hiç kum pistte start almayan safkan 2.941.500 TL kazança ulaşmıştır. Sadece Sakarya koşusunda (Gr2) tabeladan düşmüştür.

Piano Sonata’nın babası Gr1 Anafartalar Koşusu galibi Torok ( Singspiel )’dur. Yarış hayatı boyunca 12 kez start alıp 4 kez kazanan safkanın ilk jenerasyon tayları geçtiğimiz sene start almaya başlamış olup bugüne dek koşan 23 yavrusundan 17’si yarış kazanmayı başarmıştır. Az sayıdaki yavrusuna rağmen ilk senesinde son derece başarılı olan aygırın ilk Gr1 galibi yavrusu Piano Sonata olmuştur.

Piano Sonata’nın annesi, yarış hayatı boyunca 9 birincilik ve 471.500 TL kazanç elde eden Gr3 Kayı Koşusu galibi Emma (Shining Steel)’dır. 1200-1600 metre mesafeler arasında çok başarılı yarışlara imza atan kısrağın bugüne dek yarış pistlerinde 3 yavrusu boy göstermiş, Piano Sonata dışındaki iki temsilcisinden Kalesh (Victory Gallop) 4, River Mass (Win River Win) ise 2 yarış kazanmıştır. Kısrağın start alan tayları dışında 2016 doğumlu Piano Sonata’nın öz kardeşi olan bir erkek yavrusu daha bulunmaktadır.

Piano Sonata – Ankara Koşusu 2017 (Gr1) (Race Replay)

Piano Sonata – Ankara Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?