Piano Sonata – Kraliçe II. Elizabeth Koşusu 2016

Piano Sonata – Kraliçe II. Elizabeth Koşusu 2016

TJK tarafından 8 Ekim 2015 tarihinde Ankara 75. Yıl hipodromunda 46. kez düzenlenen Uluslararası Kraliçe II. Elizabeth Koşusu‘nu (Gr2), Oğuz Yalçın ekürisine ait olan Piano Sonata (d.e. Torok – Emma / Shining Steel ) isimli ingiliz tayı jokey Özcan Yıldırım ile kazandı.

1400 metre çim pistteki yarış sonrası 1.24.01 gibi iyi bir derece ile kazanan favori Piano Sonata için ganyan 1.40 idi. Birincilik ikramiyesi 170.000 TL olan koşuda sonlarda iyi gelen OĞLUM BERATIM ( Dai Jin – Sly / Monsun ) ikinci, SALAMIS ( Dehere – Lady Willpower / Tagula ) üçüncü, SİNYOR ŞAMİL ( Scarface – Figaro / Senor Speedy ) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar 3,5 Boy – 2,5 Boy – Boyun şeklinde oluştu.

Piano Sonata ( Torok – Emma / Shining Steel ) pedigrisine sahip tay, bu koşuyla yarış totosu 6 start (4-2-0) ve kazancıda 471.500 TL’ ye ulaştı. Sınıf koşu olarak ilk kez bir Gr2 kazanır iken ayrıca Karayel (Gr1) koşusunda şampiyon kısrak Waneta arkasında ikinci ve Eskişehir (A2) koşusunda ise Copperfield arkasında ikinci olmuştur.

Baba Torok 2009 doğumlu olup ( Singspiel – Chatila / Red Ransom ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 12 kez koşup 4 kez kazanmıştır. Bu galibiyetlerinin içinde Anafartalar (Gr1) koşusu bulunmaktadır. Yarış yaşamında az yıpranmasının mükafatını aygırlık kariyerine harika başlayarak vermiştir. Bu kararı alan eküriye vizyon farkı ile tebrik etmek gereklidir. Malum az sayıda koşu koşup haraya çekebildiğimiz at adedi çok azdır.

Torok şu ana kadar 11 koşan 5 kazanan yavrusu ile dikkat çekiyor. Aygırın şu ana kadar 44 kez start alan 11 yavrusu, 10 yarış kazanmış ve toplamda babalarına 831.450 TL kazandırmışlar. First Crop (ilk jenerasyon tayları) aygır kazanç listesinde üçüncü sırada bulunuyor. Aygırın Piano Sonata isimli oğlu (Gr2) kazanır iken Heyamola isimli oğlu (Gr3) koşusu ikincidir.

Anne Emma ise sürati ile tanınan başarılı bir kısraktı. 56 kez koşup 9 kez kazanan Emma , 2 adet Gr3 galibidir. Emma ‘nın ikinci annesi Su 1 ise Aytudor kızı olup oldukça üretken ve verimli bir anne neslidir.

Piano Sonata - Kraliçe II. Elizabeth Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?