Pleasantly Perfect aygır analiz

Pleasantly Perfect aygır analiz

Yorumlar (3 Yorum)

 • Yazınızda da anlaşılacağı üzere bu aygır iş yapmaz kaç tane kısrak sahibi veya at sahibi 4 ve yukarı yaşına kadar kazanması için dayanabilir?

  • Verilere göre aygır 4-5-6 yaşlarında başarılı koşar iken yavruları 3-4 yaşında iyi koşabilmektedir. Çekilecek kısragın erken gelişim rolünden faydalanıp süreçi erkene çekebiliriz. Benim düşünceme göre (miler aygıra-stayer kısrak) veya (stayer aygıra-miler kısrak) tezinden faydalanılmalıdır.

   Şimdi elimizde bir Mountain Cat kızı olduğunu var sayarsak onu Lion Heart’ a çekip 2 yaşında koşup kırılganlık faktörünü yükseltip, sakatlık riskini ben göze alamam. Onun yerine dayanıklılık faktörü yüksek Pleasantly Perfect veya başka stayer aygır düşünürüm ki uzun vadeli faydalanalım.

   Tercih 2 yaşında erken koşup kazanmaksa tabiki başka seçenekler olabilir. Bu görüşünüze saygı duyarım. 3 ve 4 yaşında sonuçta takvimde bolca yarış olup Gazi , Ankara gibi önemli koşular mevcuttur. Zaten kan havuzumuz süratli erken gelişim yönünden çok hızlı artmaktadır. Örneğin Storm Cat familyası gibi> (M.Cat, L.Heart, A.Market, P.Storm, C. To Champs, G.Sun, Bekmezbey, Mendip, Hakeem, Agresivo). Stayer kanlarla bu durumu dengeye getiremez isek bu tip süratli aygırların yavrularını uzun mesafelerde sakatlık yaşaması an meselesidir. Sizce Hakeem , Bekmezbey , P.Storm , Agresivo gibi isimlerin neden koşu yaşamları kısa sürüyor.

   Aşırı sürat kısa vade tatlı, uzun vadede acıdır ne yazık ki

 • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?