POWERSCOURT VE FRANKEL

POWERSCOURT VE FRANKEL

TÜRK İŞİ FRANKEL
Aygır analiz köşemizin yeni konuğu 2010-2011 yılları Avrupa kıtasının şampiyonu Frankel ’in çok yakın akrabası Powerscourt.

Powerscourt, Juddmonte Farms tarafından yetiştirilmiş, 2000 doğumlu bir aygırdır. Haraya 2006 yılında alınmış olup, ülkemize 2010 yılında 10 yaşında ilk aşımlarına başlamıştır. [ Sadler’s Wells-Rainbow Lake (Rainbow Quest/Stage Door Joahnny)] pedigrisine sahiptir. Pedigrisini incelemeye geçmeden önce yarış yaşamı ile konuğumuzu irdeleyelim.

Powerscourt, 21 start [5-6-3-2] totosuna sahiptir. 1,912,272 $ kazanç elde eden aygırımız Kuzey Amerika, İngiltere, İrlanda, Almanya, Japonya, Hong Kong ve Dubai gibi çok sayıda ülkelerde start almış ulusal bir safkandır.

Powerscourt başarılı yarışları:

2 yaşında : İngiltere ve İrlanda’da koşmuştur. Yarış totosu 4[1-3-0-0] , $90,051 kazanç, 112 Timeform puana ulaşmıştır.

İkincilik: Racing Post Trophy (İngiltere-G1, 1600 m-Çim ) (Geçildiği isim : Brian Boru)-(Geçtiği isimler: Illustrator, The Great Gatsby, Bahamian Dancer,Tacitus, Norse Dancer, Inch Again, Balin’s Sword)

3 yaşında:İngiltere ve İrlanda’da koşmuştur. Yarış totosu 4[2-0-1-0] , $207,029 kazanç, 122 Timeform puana ulaşmıştır.

Birincilikleri : Daily Telegraph Great Voltigeur Stakes (İngiltere -G2, 2400m-Çim ) (Geçtiği isimler: Brian Boru, Hawk Flyer,Delsarte, Dubai Success, High Accolade)

Üçüncülükleri: Irish Field St. Leger (Irlanda-G1, 2800m-Çim), (Geçildiği isimler : Vinnie Roe,Gamut)-(Geçtiği isimler:Bollin Eric, Queens Wharf, Rayshan)

4 yaşında: Kuzey Amerika,İngiltere,İrlanda,Almanya,Japonya ve Hong Kong koşmuştur. Yarış totosu 9[1-2-2-1] , $903,837 kazanç , 124 Timeform puana ulaşmıştır.

Birincilikleri : Tattersalls Gold Cup (Irlanda –G1, 2100m-Çim)(Geçtiği isimler : Livadiya, Nysaean, Napper Tandy,Naheef, Private Charter)

İkincilikleri: Prince of Wales’s Stakes (İngiltere-G1, 2000m-Çim) (Geçildiği isim: Rakti) – (Geçtiği isimler: Ikhtyar,Sulamani, Scott’s View, Phoenix Reach) — Grosser Dallmayr-Preis-Bayerisches Zuchtrennen(Almanya-G1, 2000m-Çim), (Geçildiği isim: Intendant)- (Geçtiği isimler: Imperial Dancer,Scott’s View, Deva, Gentle Tiger, Serenus)

Üçüncülükleri: Breeders’ Cup Turf (Amerika-G1, 2400m-Çim), (Geçildiği isimler:Better Talk Now, Kitten’s Joy)-(Geçtiği isimler: Magistretti, Mustanfar,Request for Parole, Strut the Stage)—Irish Champion Stakes (Irlanda –G1, 2000m-Çim) (Geçildiği isimler: Azamour,Norse Dancer)-(Geçtiği isimler : Grey Swallow, Rakti, Imperial Dancer, Doyen, Millstreet)

Yine 4 yaşında Arlington Million Stakes (Amerika-G1, 2000m-Çim) koşusunu kazanmıştır ama diskalifiye edilip birinciliği elinden alınmıştır. Hong Kong Cup (Hong Kong-G1,2000m-Çim) dördüncüsüdür.

5 yaşında: Kuzey Amerika, İngiltere ve Dubai’de start almıştır. 4 [1- 1- 0-1] , $711,355 kazanç, 126 Timeform puana ulaşmıştır.

Birincilikleri : Arlington Million S (Amerika-G1, 2000m-Çim) (Geçtiği isimler : Kitten’s Joy, Fourty Niners Son, Better Talk Now, Touch of Land, Alost, Sweet Return,Good Reward, Cool Conductor, Whilly)

İkincilikleri : Scottish Derby (İngiltere-G2, 2000m-Çim) (Geçildiği isim: Imperial Stride)-(Geçtigi isimler : Alkaadhem, Red Lancer).

Ayrıca 5 yaşında Dubai Sheema Classic (Dubai-G1,2400m-Çim) beşincisi ve Hardwicke Stakes (İngiltere-G2,2400m-Çim) dördüncüsüdür.

powerscourt horse

Yarışlarından da görüldüğü üzere son derece dayanıklılık özellikleri yüksek , stayer bir aygıra sahibiz. Defalarca önemli koşularda , ciddi rakiplerle start alıp kendisini defalarca ispatlamıştır.

Pedigriye geçersek babası Sadler’s Wells , Northern Dancer kolunun Avrupadaki 1 numaralı oğludur. Hem üst düzey aygır babası, hem de harika bir kısrak babasıdır. Özellikle Galileo ve Montjeu isimli baş aygır oğullarının yanı sıra High Chaparral, Barethea, Old Vic, In The Wings, El Prado akla hemen gelen bazı aygırlık yapmış başarılı oğullarıdır. Daha önce ülkemizde Mutamanni, Sun Music ve Fasht Eldebl isimli bazı S.Wells oğulları aygırlık yapmıştır. Özellikle Sun Music ve Mutamanni kısrak babası listesinde zaman zaman parladığını görebilmekteyiz.

Powerscourt ’un annesi Rainbow Lake 3 yarış kazanmıştır. Lancashire Oaks Gr.3 (İngiltere), Ballymacoll Stud S. (Listed – İngiltere) gibi önemli yarışları kazanan kısrak , anne olarakta 12 foal , 10 koşan, 5 kazanan, 2 Sınıf kazanan isim vermiştir. En önemli nokta ise Kind isimli kızı , Şampiyon Frankel’i Galileo’dan vermesidir. Kind isimli kısrak Danehill kızıdır ve Powerscourt gibi sınıf koşu kazanmıştır. Yine Kind isimli kısrak, S.Wells ’ten Bullet Train gibi Grup kazanan bir açık yarış safkanı daha vermiştir ki Powerscourt ’un 3/4 kardeşidir. Bullet Train ‘de aygırlık yapmaktadır. Sözün özü Frankel’i yaratanları baz alarak Danehill ve öz kardeşi Eagle Eyed kızları ile Türk işi Frankel ’ler yetiştirebiliriz. Powerscourt 1.annesi bu kadar önemli bir annedir.

Yine 2.anne Rockfest 2 yarış kazanmış , ayrıca iki yaşında Kingsclere Stakes ’te üçüncü (Listed-İngiltere) ve 3 yaşında ise Esal Bookmakers Oaks Trial S. (G3- İngiltere) ikinci olmuştur. Anne olarakta 11 foal, 10 koşan , 7 kazanan , 2 Sınıf kazanan isim vermiştir. Vertex , Climber ve Rainbow Lake(1.anne) isimli yavruları başarılı bir grafik çizmişlerdir. Görüldüğü üzere ikinci annede gayet başarılı ve verimlidir.

powerscourt

Powerscourt kısrak seçimi
Powerscourt ülkemizde hangi kısrak hatları ile uyum sağlar ? Öncelikle Powerscourt stayer yani dayanıklılık gücü yüksek geç gelişen taylar verebileceğini düşünmeliyiz. Bu yüzden kısrak çekerken erken gelişen sürat unsuru yüksek isimlerle başarılı taylar verecektir. Powerscourt ‘un başarılı tayları ve S.Wells temsilcileri dikkatli incelendiğinde hemen ön plana bazı isimler çıkmaktadır. Öncelikle Powerscourt taylarına baktığımızda Sharpen Up –Sir Gaylord – Nijinsky – Mr Prospector uyumu ilk etapta gözlenmektedir. Yine S.Wells üzerinden bazı başarılı crosslar incelendiginde Danehill – Alydar – Roberto -Mill Reef – Kingmambo – Storm Cat – Daarshan- S.Height – Alleged dikkat çekmektedir. Ayrıca Castle Rising ve yerli kan hatları (Hyperion) ile uyum beklenmelidir. Dahada ayrıntıya inersek Eagle Eyed , Danehill ve Danehill Dancer , Strike The Gold , Distant Relative, Hoy, Barbar, Palace Paggeant , Sri Pekan , Red Bishop , Royal Abjar, Mujtahid , Common Grounds, Shining Steel , Castle Rising , Mountain Cat, Okawango , Pennine Walk, Mountain Cat ile ilk etapta düşünülmelidir. Dikkat edilirse bu sayılan kısrak babaları genelde erken gelişim içeren tayları ile tanınmaktadır. Marlin ve Doyoun ile kağıt olarak uyum yakalamasına rağmen bu 2 aygırın kızlarının geç gelişen taylar vermesi nedeniyle çok sabırlı yetiştiriciler sonraki aşama olarak düşünmelidirler. Ayrıca S.Wells ve 3/4 kardeşi Nureyev kanınını bir araya getirmek ekstra güç sağlayacaktır. Bu yüzden Nureyev hattı kısrakları da , Powerscourt için oldukça uygundur. Lalun isimli kısrak üzerine inbreeding ise geç gelişim içerdiğinden bu crossu önermek istemiyorum.

Bazı başarılı Powerscourt temsilcileri:

TERMAGANT : 2 yaşında dişilere ait Curragh pistinde koşulan Gr1 Moyglare Stud Stakes (İrlanda-G1) 1400 metre Çimde kazanmıştır. Kısrak babası sırasıyla Selkırk , Northern Dancer’dir. Selkırk ismi Sharpen Up ismine uzar ve S.Wells ile uyum sağlayan bir hattır. Termagant 3×3 Northern Dancer üzerine akrabadır.

COURT OF THE REALM: King Edward S.(G2-Woodbine Canada) galibidir. Kısrak babası Lear Fan ve Nurayev şeklinde uzar. 3×4 Northern Dancer üzerine akrabadır. Ayrıca 4×4 Special , 4×5 Hail To Reason inbredingtir.

EL FARRERO : El Ensayo (Şili Derbisi) (Şili-G1,2400mÇim) ve Clásico Nacional Ricardo Lyon (Şili-G1,2000mÇim) gibi önemli koşuları kazanmıştır. İkincilikleri ise Polla de Potrillos (Şili-G1,1700mÇim), Criadores Macho (Şili-G2,1700mÇim), Alvaro Covarrubias (Şili-G2,1600mÇim) , Cotejo de Potrillos (Şili-G3,1300mÇim) koşularıdır. Kısrak babaları sırasıyla Northair – Clasico ‘dur. Northair bir Northern Dancer oğludur. Clasico ise Sir Gaylord ile Turn To’ya ulaşır. El Farrero ’da tıpkı Termagant gibi 3×3 Northern Dancer üzerine akrabadır. Ayrıca 4×4 Bold Reason üzerinede akrabadır.

TAO MINA : Bu kır kısrak ise Independencia (Şili-G2,1800mKum) ve Hernan Braun Page Stakes (Şili-Listed,1000mKum) kosularını kazanmıştır. İkinilikleri ise Premio Alberto Solari Magnasco (Şili-G1,2000mKum), Gran Premio Criadores Savador Hess (Şili -G2,1500mKum), Mil Guineas Stakes (Şili -G1,1600mKum). Kısrak babaları ise sırasıyla Pleasant Tap ve Raja Baba’dır. Tao Mina 4×4 Stage Door Joahnny üzerine akrabadır.

RICH COURT: Gran Premio De Honor (Chi-G2,2400mKum) galibidir. Yine 2010 yılı Gran Premio Criadores Machos (Şili-G2,1600mKum) ikinci olurken , 2010 yılı Gran Criterium Mauricio Serrano Palma (Chi-G1,1900mKum) koşusunda üçüncüdür. Safkanın kısrak babası Royal Academy bir Nıjınsky temsilcisidir. 3x4x5 Northern Dancer üzerine akrabadır.

SENORA DIGNA : 2010 yılı Las Oaks Stakes (Şili -G1,2000mÇim) koşusu ikincisidir. Kısrak babası Mr.Prospector oğludur ve 3×4 Northern Dancer üzerine akrabadır.

RENTA ABSOLUTA : 2010 yılı Las Oaks Stakes (Şili -G1,2000mÇim) koşusu üçüncüsüdür. Kısrak babası Mr Prospector oğludur.

MR. DANY : Clásico Polla de Potrillos-Roberto Alvarez Calderón Rey (PERU-GI,1.600m) kazanıp, Clásico Ricardo Ortiz de Zevallos (PERU-GI,2.000m) ikincidir. Kısrak babası A.P. Indy , ikinci kısrak babası ise In Reality oglu Smile’dır.

FINNEGANS WAKE : Secretariat Stakes (Gr1) ikinciliği , Virginia Derby (Gr2) üçüncülügü , American Turf Stakes (Gr2) dördüncülüğü ve Gotham Stakes (Gr3) üçüncülüğü bulunmaktadır. Kısrak babası Mr Prospector oğlu Silver Ghost, ikinci kısrak babası ise Storm Bird oğlu Summer Squall ‘dur.

TROYA : GP Criadores Dorama (Chi-G2,1.600mT), Cotejo de Potrancas (Chi-G3,1.300mT), Clasico Carlos Cousino (Chi-L,1.200mT) galibidir. Ayrıca Clasico Arturo Lyon Pena (Chi-G1,1.600mT) ve Clasico Julio Subercaseaux (Chi-G3,1.600mT) koşularında üçüncülüğü vardır. 1600 Çimde Şilide 1.33.05 ile kazanmış bir kısraktır . 1. Kısrak babası Roy vasıtasıyla Fappiano’ya bağlanır.

STALACTITA : 2012 yılı Clasico Julio Subercaseaux (Chi-G3,2yoF,T1600m,Clb) galibidir.
2012 yılı Clasico Arturo Lyon Pena (Chi-G1,2yoF,T1600m,Clb) ve 2012 yılı Gran Premio Criadores Dorama (Chi-G2,3yoF,T1600m,Clb) ikincilikleri yanı sıra 2012 yılı Clasico Cotejo de Potrancas (Chi-G3,2yoF,T1300m,Cib) üçüncülükleri bulunmaktadır. 1. Kısrak babası SEEKER’S REWARD vasıtasıyla Gone West’e bağlanır.

İPEK SU : 2013 yılı Ulubat Koşusu (A3) galibidir. S.İ.A.Y. VE SAH.DER. (Gr2) ve Kayı (A2) koşularında ikinci olmuştur.

Powerscourt haraya çekildiğinde Coolmore ekibi Avrupa ’daki haralarında yeterli miktarda S.Wells kanı bulunması nedeniyle ve Powerscourt ’un Amerika ’daki başarılı koşuları sebebiyle Amerika kıtasındaki Ashford Harasında aşıma alınmıştır. Ayrıca bu kıtadaki El Prado ’nun başarılarına rakip olmak istemişlerdi. Ama istedikleri talepleri tam olarak alamadılar. Aygırımız bu süreçte 4 jenerasyon vermiştir. 2010 yılında da ülkemize tahmini 2-3 milyon dolar arası bir bedelle transfer olmuştur.

-2010 yılında ülkemizde ilk aşım yılında Karacabey ’de 6000 TL den 95 müracat alan , daha sonrada kura sonucu sıfat adeti olan 75 kısrakla buluşmuştur. Aşım yaptığı kısraklar üzerinde yüzde 90 gibi yüksek gebelik yüzdesine ulaşmıştır.

-2011 yılında da yine Karacabey ’de 6000 TL den sıfat adedi olan 80 tam müracaat almıştır.

-2012 yılında İzmir / Torbalı ’da 6000 TL den sıfat adedi olan 80 tam müracaat almıştır. Fakat aşım sezonu içerisinde kısraklara yanaşmama gibi sağlık problemleri nedeniyle bir süre geri çekilmiştir. 61 kısrağa bu süreçte aşım yapmış ve 57 tanesi gebe kalmıştır.

-2013 yılında ise İzmit Merkez Aşım İstasyonunda 7000 TL den sıfat adedi olan 70 tam müracaat almıştır.

-2014 yılında ise İzmit Merkez Aşım İstasyonunda 10.000 TL den aşım yapacak olan aygırımızın, sıfat adedi 50 olarak belirlenmiştir.

Uzun mesafeli ve çim pist atı yetiştirme sıkıntımızı çözebilmek adına Powerscourt ‘a gerçekten çok ihtiyacımız olacaktır. www.HorseTurk.Com ekibi olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – Bu makale 5 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
Powerscourt Aygır Tavlası Görüntüleri için tıklayınız

Powerscourt aygır

Powerscourt pedigri

Yorumlar (5 Yorum)

 • Ben tam bir at hayranıyım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. bu arada sitenizde çok güzel olmuş başarılar horse turk

 • Aykut Kandemir

  @atçı içten yorumlarınız için teşekkür ederiz.Sitemiz yap işlet modeli ile hazırlandıgından henuz tam hazır olmasakta gün geçtikce daha iyi konuma gelmek dilegiyle

  Saygılar

 • franky_Four_fingers

  Emeğine sağlık gerçekten çok iyi ve bilgilendirici bir yazı olmuş.. Devamlı takipçiniz olarak yeni aygır yazılarını merakla beklemekteyim..

 • Dünyada sıkça denen nureyev kızı ve torunları ile sadler’s wells oğulları eşleşmesi ülkemizdede denenmesi gerekir diye düşünüyorum. Başarılı sonuçlar alınacaktır.

 • Çok güzel bilgiler için teşekkürler

 • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?