Pressing Aygır Analiz

Pressing Aygır Analiz

PRESSING aygır analiz :

TYAYSD tarafından 300.000 €uro bedelle G.A Tanaka ekürisinden alınan Pressing , koşu yaşamını 9 Ekim 2010 tarihinde San Siro ‘da son koşusu ile noktaladı. Ülkemize aygır olarak gelmesi 2009 yılında beklenirken 500.000 € teklifi beğenmeyen eküri, bu sefer daha düşük teklife beklenildiği gibi okey verdi. Öncelikle yetiştiriciliğimize hayırlı olmasını dileriz.

Pressing, Agricola Del Parco tarafından yetiştirilmiş, 24 Mart 2003 doğumlu doru bir safkandır.

Safkan 43 kez start alıp 13 birincilik, 13 ikincilik , 5 kez üçüncülük yapmıştır. Toplam £1,779,760 kazanç elde etmiştir. Yüzde 30 gibi birincilik yüzdeye sahiptir. 32 kez sınıf koşu koşup bu koşularda 10 birincilik, 7 ikincilik, 3 kez üçüncülük almıştır.

Pressing dozaj değerleri ise DP = [ 7 – 6 – 24 – 0 – 3] (40) DI = 1.67 CD = 0.35 şeklinde olup özellikle gerek koşuları, gerekse de dozaj değerlerine göre 1600-2000 metre mesafeleri dahil ve bu mesafe aralığında başarısı kanıtlanmış bir isimdir. Zaman zaman 2200-2400 metre mesafeli klasik koşularda da söz sahibi olabilmiştir.

PRESSING

Pressing Pedigri Analiz:
Pressing (Soviet Star- Rafif / River Man-Lyphard-Ribot) pedigrisine sahip olup en dikkat çeken husus 2.anne Lyphard kızı Reves Celestes isimli kısraktır. Reves Celestes, Black Tie Affair isimli aygırdan verdigi Starlight Dreams isimli kısrak önemli bir annedir. Çünkü bu kısrak Danehill Dancer gibi önemli bir aygırdan Mastercraftsman isimli safkanı vermiştir. Mastercraftsman ise Coolmore Stud harasında aygırlık yapmaktadır. Yani Pressing annesi ile Mastercraftsman annesi, anne kardeştir. Bu noktada Pressing değeri bir anda önem kazanır.

Pressing babası Soviet Star , Nureyev gibi müthiş bir babanın oğludur. Nureyev ‘in aygır olarak pek sivrilemeyen kolundan gelen Soviet Star, yinede Starcraft, Pressing gibi verdiği üst düzey isimler vardır. Soviet Star ismi ülkemizde hep başarılı olduğuda net bir gerçektir. Pressing dışında , Evas Request isimli kızı, Enternasyonel İstanbul koşusunu kazanmıştır. Biraz geçmişe gittiğimizde Nisandan ve Alpkurt isimli safkanların en az kısa vade ayarında isimler olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kısrak babası olarakta ülkemizde faydalı olmuştur. Özellikle Megred isimli kızının yavruları her zaman güzel kazançlar sağlamıştır. Afto, Elly Bay, Soviet Kiri, Sun Dew, Varykino, Caviar And Candy gibi ülkemizde görev yapan yetenekli anneleride vermiştir. Bu anlamda Pressing’in kısrak babası olarak belli bir referansı şimdiden ceptedir.

Soviet Star ülkemizde bu kadar başarılı olmasının sırrını ben Nureyev hattının ülkemize aşırı uyumuna bağlamaktayım. Kaneko , Nursultan , Fair Tail , Als Theatre başarıları ile artık resmen Nureyev hattına yönelmek gerekliydi. Bu noktada Pressing ilaç gibi gelecektir. Nureyev hattının ortak özelliği iyi bir kısrak babası olması , sağlam ve dayanıklı çimci isimler vermesidir. Ülkemiz pist koşullarına da son derece iyi uyum sağlamaktadırlar.

Yine birinci anne Rafif ‘in babası River Man kızlarının ülkemize çok iyi uyum sağladığını My Volga Boatman, River Special ‘den iyi hatırlamaktayız. Diğer kısrak babaları Lyphard ve Ribot ’ta ülkemize her zaman faydalı olmuş tanıdık isimlerdir.

Tüm bu yazılardan sonra Pressing ’ten özellikle kaliteli fakat biraz geç gelişen dişiler vermesi normaldir. Çünkü Pressing ilk sınıf koşusunu 4 yaşında kazanmış olması geç gelişim geçirdiğinin kanıtı olup, orijininde kısrak babası pozisyonu daha etkili isimler bulunmaktadır. Yinede ülkemizde 3 sene üst üste Topkapı koşusunu kazanan bir safkanın uygun bedelle alınması önemli bir artıdır. Sonuçta yerli isimlerden Sabırlı, Kurtiniadis, Deha ile yabancı isimlerden Dream Eater, Laverock, Linngari, Hatta Fort ’u ülkemizde geçmiştir. Bu isimlerden Sabırlı 2010 yılında 69 aşım yaptığı , Kurtiniadis’in yüksek kazançı , Linngari ‘nin Aga Khan harasında 5000 €uro ‘ya aşım yaptığını ve yine Laverock’un Fransa ’da 1500 €uro bedelle aşım yaptığını düşünürsek Pressing ’in ülkemizde ilgi duyulacak bir aygır olacaktır.

Pressing aygır

Pressing başarılı sınıf koşuları:

2007 / 4 yaşında
Birincilikleri:
PREMIO ROMA AT THE RACES (G1)(Ity-Capannelle 2000m-Turf)
PREMIO AMBROSIANO (G3) (Ity-San siro 2000m-Turf)
PREMIO FEDERICO TESIO (G3) (Ity-San Siro 2200m-Turf )

İkincilikleri:
PREMIO PRESIDENTE DELLA REPUBBLICA AT THE RACES (G1) (Ity-Capannelle 2000m-Turf)
INTERNATIONAL BOSPHORUS CUP (G2) (Tur-Veliefendi 2400m-Turf)

2008 / 5 yaşında
Birincilikleri:
INTERNATIONAL TOPKAPI TROPHY (G2)(Tur-Veliefendi 1600m-Turf)
PREMIO RIBOT (G2) (Ity-Capannelle 1600m-Turf)

İkincilikleri:
PREMIO PRESIDENTE DELLA REPUBBLICA (G1) (Ity-Capannelle 2000m-Turf)
GROSSER DALLMAYR PREIS BAYERISCHES ZUCHTRENNEN (G1) (Ger-Munich 2000m-Turf)

2009 / 6 yaşında
Birincilikleri:
GROSSER DALLMAYR-PREIS BAYERISCHES ZUCHTRENNEN (G1) (Ger-Munich 2000m-Turf)
PREMIO CARLO VITTADINI (G2) (Ity-San Siro 1600m-Turf)
INTERNATIONAL TOPKAPI TROPHY (G2) (Tur-Veliefendi 1600m-Turf)

Üçüncülükleri:
PREMIO RIBOT (G2) (Ity-Capannelle 1600m-Turf)

2010 / 7 yaşında
Birincilikleri:
INTERNATIONAL TOPKAPI TROPHY (G2) (Tur-Veliefendi 1600m-Turf)
PREMIO CARLO VITTADINI (EX TURATI) (G2) (Ita-San Siro 1600m-Turf)

İkincilikleri:
BET365 MILE (G2) (GB-Sandown 1622m-Turf)

Üçüncülükleri:
PREMIO PRESIDENTE REPUBBLICA GBI RACING (G1) (Ity-Capannelle 2000m-Turf)

Pressing Kısrak Seçimi:
Öncelikle Pressing yapı olarak sağlam , geç gelişen çimci bir safkandır. Bu yüzden kısrak çekerken erken gelişen, ayağına çabuk ve süratli kısraklar tercih edilmelidir. Bizim ilk önerimiz Danehill hattı ve tabiki Eagle Eyed olacaktır. Bu eşleştirmedeki ana amaç yeni Mastercraftsman bulmaktır. Yine erken gelişen Sea Hero, Sri Pekan, Unaccounted For, Royal Abjar, Always A Classic, Barbar ve Palace Pageant kızları ile üst düzey uyum bekliyoruz.

Pressing için özellikle genel açıdan Nijinsky, Sharpen Up, Roberto ve Mr. Prospector kanlarını kullanmak gerektiğine inanıyoruz. Özellikle Never Bend ismi içeren kısrakların, aygırımızından uzak durması gereklidir. Çünkü Lalun üzerine oluşacak akrabalıklar son derece geç gelişim içerecektir.

Pressing ülkemizde ilk olarak 2011 yılında Karacabey ’de 3000 TL bedel ve 80 sıfat adedi aşımlara başlamıştır. Ayrıca full talep almıştır. İlk kez ülkemizde aygırlığa başlayan Pressing’in taylarını, 2014 yılında ikili olarak izleyeceğiz.

İkinci senesi 2012 yılında ise Karacabey’de 4000 TL’den 77 kısraktan aşım talebi almıştır.
Üçüncü senesi 2013 yılında ise Karacabey’de 5000 TL’den 47 kısraktan aşım talebi almıştır.
Dördüncü senesi 2013 yılında ise Karacabey’de 5000 TL’den 80 sıfat adedi belirlenmiştir. (Canlı Tay Uygulaması bulunmaktadır.)

www.HorseTurk.Com ekibi olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – Bu makale 5 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.

PRESSING
2010 Enternasyonel Topkapı Koşusu Gr.2 PRESSING

Yorumlar (2 Yorum)

  • sitenizde dikkat ettim ünlü aygır ve bir çok aygır oğlu olan nureyev in adı nurayev olarak yazılıyor neden acaba ?

  • Gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Uyarınız için teşekkür ederiz. Dikkatsizlik eseri yazım yanlışı olmuştur.

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?