Preveze Koşusu Kayıtları

2012 Gazi koşusu öncesi önemli sınavlardan olan Preveze Koşusu (A3) deklareleri yapıldı. 22 Nisan 2012 Pazar günü İstanbul Veliefendi hipodromunda 1600 metre mesafede yapılacak olan yarışta 12 safkan kesin kayıt yaptırdı.

Koşuya katılan safkanlara şöyle bir göz attıgımızda, Rampoldi yüksek formu ve sihirbaz jokeyi Halis Karataş ile ön plana çıkmaktadır. Safkan çim pistte 2 de 2 yaparken, genelde de 11 de 10 birincilik ile gayet iyi durumdadır. Özellikle 15 Nisan günü, 1400 metre galobunda 1.28.3 yaparak formunu dahada ilerletmiş gözükmektedir.

Koşuda Aracı ekürisini temsil edecek Toruk Macto ise yarışın diger iddalı ismi. Muhteşem pedigrisinin hakkını verebilmesi için önemli bir sınava çıkan Toruk Macto, şu an babasının dünya genelinde en çok kazanç saglayan oglu konumunda. 21 Nisan Ankara koşusundan silinerek bu yarışa katılmasıda önemli bir anektod.

Yarışın diger iddalı safkanlarından Sanzatu son çim yarışındaki dördüncülügünü hiç kuşkusuz unutturmak için piste çıkacaktır. Çim pist performansı yüksek olan Sanzatu bu sefer farklı bir koşu çıkartacagı düşünülmektedir. Zira son galobunda 1000 metrede 1.01.0 net yapmıştır.

İlk defa çime çıkacak Business Kid usta jokeyi Selim Kaya ile nerelere gelecegi merak edilen bir başka safkan. Zira Sri Pekan üçlü yavruları bahar aylarında ve 1600 metre çim koşularına bayılırlar.

Yine kaliteli pedigrilerden Pilat, farklı fizigi ile ekürinin yaşadıgı talihsizlikleri bir nebze unutturabilecek mi ? Çim pistte 3 te 2 yapan Pilat koşunun gizli silahlarından olabilir.

Orhan Meker koşusu ikincisi Kronos, Sadık Eliyeşil koşusu birincisi Full Time Tragedy, Bursadan Kv7 kazanıp gelen Star Of Melih gibi formda safkanlarla yarışın bir hayli çetin geçecegi tahmin edilmektedir.

2012 Preveze Koşusu Kayıtları ve Jokey Deklareleri
AL ANDALUS Yücel Bilik
BUSINESS KID Selim Kaya
CANDAR Selim İpek
FULL TIME TRAGEDY Ahmet Çelik
KRONOS Sadettin Boyraz
PILAT Akın Sözen
RAIN SHOWER Mehmet Kaya
RAMPOLDI Halis Karataş
SANZATU Özcan Yıldırım
STAR OF MELIH Ayhan Kurşun
TORUC MACTO Gökhan Gökçe
VIRTUES CHAMP Uğur Polat

2011 yılında bu koşuyu Şeker Remziye isimli kısrak jokeyi Selim Kaya ile kazanmayı başarmıştı. Preveze koşusuna katılan tüm safkanların ayaklarının düz basması dilegiyle…

Aykut KANDEMİR
Preveze Koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?