Prior – Kısrak Koşusu 2020

Prior – Kısrak Koşusu 2020

2020 Gazi koşusu öncesi dişilerin en önemli sınavı olan ve TJK tarafından 2 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenen 65. Kısrak Koşusu ‘nu ( Gr1 – Dişi ), Ahmet Bakır’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Prior ( Victory Gallop – Loves Time / Mountain Cat ) kazandı. Jokey Ahmet Çelik ile start alan safkan 2100 metre 3.3 ölçümlü normal çim pistte 2.10.58’lik derece yaptı. Koşu sonunda 8.50 ganyanı ile yarışın agfde beşinci favorisiydi.

Başarılı jokey Ahmet Çelik ise Prior isimli safkan ile kariyerinin ilk Kısrak Koşusu zaferine uzandı. Galip safkanın jokeyi Ahmet Çelik koşu sonrası yaptığı açıklamada; “İlk kez bindiğim bir tayla Kısrak Koşusu’nu kazandım. Prior çok iyi karakteri olan bir tay. Yarış içerisindeki tüm zorluklara rağmen yüreğini ortaya koyuyor.“ ifadelerini kullandı.

Yarışta Serbülent Yetiş’in Nadas Koşusu (KV-9) galibi tayı Moorland ( Luxor – Match Point / Toccet ) Selim Kaya idaresinde ikincilikte yer alırken, Sema Ulaş’ın Dişi Tay Deneme (Gr1) ikincisi safkanı Florida Coast ( Lemon Drop Kid – Florida Wildcat / Forest Wildcat ) jokeyi Akın Sözen’le üçüncü oldu. Ayşe Merve Kitapçı’ya ait Marakay ( Luxor – Marlins Image / Marlin ) Gökhan Gökçe ile sonlarda dördüncülüğü kurtarırken, koşuya tempo veren, Yılmaz Ari’nin sahibi olduğu After Tulip ( After Market – Hayatım / Indigo Red) de Mehmet Kaya’yla beşincilikte kaldı.

Birincilik ikramiyesi 800.000 TL olan koşunun farkları 1,5 Boy – 1 Boy – Yarım Boy – 1 Boy şeklinde gerçekleşti.

Prior ( Victory Gallop – Loves Time / Mountain Cat ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 14 Start (4-6-2-1) yarış totosuna ve kazancı ise 1.977.050 TL ‘ye yükseldi. Hayatında 1 kez tabela dışı kalan Prior ilk Grup 1 galibiyeti Kısrak koşusu (Gr1) olmuştur. Ayrıca diğer sınıf yarışları ise Prof.Dr.Kenan Binak Koşusu (A3) galibiyeti ile Demokrasi ve Milli Birlik Günü (Gr2), Karayel (Gr1), Şerife Bacı (A2), SİAYSD (Gr2), Kraliçe II. Elizabeth (Gr2) ve Sakarya (Gr2) Koşuları ikinciliği bulunuyor.

Prior – Kısrak Koşusu 2020 (Gr1-Video)

Prior – Kısrak Koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?