Producer , Topkapı Koşusu ile skoru 6-0 yaptı

Producer , Topkapı Koşusu ile skoru 6-0 yaptı

TJK tarafından 8 Eylül 2012 tarihinde İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen Enternasyonel yarışlardan Uluslararası Topkapı Koşusu‘nu (Gr2), J. Palmer Brown ekürisine ait olan Producer (a.a. Dutch Art – River Saint / Irish River ) isimli ingiliz atı ünlü jokey Richard Hughes ile kazandı. Fotofinish sonrası kısa süre padokta heyecanla bekleyen Producer ilgilileri ise baş farkıyla sevinçin tadına vardılar. Bu arada Producer son virajı sonuncu dönüp, düzlükte yol bulmakta sıkıntı yaşamasa çok daha rahat koşuyu kazanırdı.

1600 metre çim pistteki yarış sonrası 1.35.33 gibi bir derece ile kazanan Producer için ganyan 1.90 idi. Birincilik ikramiyesi 270.000 Euro olan koşuda CHIL THE KITE (Notnowcato-Copy-Cat/Lion Cavern) ikinci, temsilcilerimizden WHITE RAM (Sri Pekan-Endless Freedom/Zilzal) üçüncü ve ASTORYA (Sri Pekan-Melita/Tagula) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar Baş-Boyun-2.5 Boy şeklinde oluştu.

2010 yılında 14.000 € gibi bedelle satılmış olan Producer bu koşuya gelmeden Avrupada 2 kez Gr3 zaferi mevcuttu. Cheveley Park yetiştirmesi safkanın babası Dutch Art, bu sene ülkemizde Opstinate isimli temsilcisi ile de oldukça popüler. Ünlü antrenör Richard Hannon beklenildiği gibi 1. kalite atlarını bu koşuya getirmemişti. Neden getirmediğini de Producer ile anladık. Bizim safkanlarımıza gelince ise White Ram ve Astorya başta olmak üzere bence yine beklediğimden fazla koştular. Ama şunu da unutmayalım ki kazanan safkan Avrupa’nın Gr3 atı. Yani hala bizleri Gr3 atları ile rahatça mağlup edecek kadar iyiler. Agresivo için ise bu yarış onun emekliliğe ayrıldığı son koşu olmasını umuyorum. Gelecek sene muhteşem bir aygır olarak adını tarihe kazıyabilir. Sonuç olarak ise daha önce sosyal medyadan da belirttiğim üzere Enternasyonellerde 6-0 lık mağlubiyet yaşadık. Şimdi bu durum üzerine Ça(Y)lıştay ‘lar düzenlenip , pembe tablolar yine çizilir. Ne diyelim 6 değil, 66 tokat yesek bu kafayla akıllanamayız…

Producer – Topkapı Koşusu 2013 (Gr2 + Race Replay) izlemek için >> tıklayınız
Producer - Topkapı Koşusu 2013
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?