Pulpit öldü

Pulpit öldü

Amerikanın önemli ingiliz aygırlarından Pulpit, 18 yaşında öldü.

Claiborne Farm menajerlerinden Bradley Purcell yaptıgı açıklamada: ” Padokta ölen aygırları için gün içinde ve hafta boyunca bir takım rahatsızlıkları vardı. Bu ani ölümü hepimizde büyük üzüntü yarattı. Biz onun mirasını oğulları ve kızları ile devam edecegini umuyoruz.” dedi.

Pulpit ( A.P. Indy — Preach / Mr. Prospector) pedigirisine sahiptir. Pulpit aygır olarak 7 Aralık 2012 itibariyle 792 adet foalu bulunmaktadır. Bunlardan 641 tanesi (%81) start almış , 451 tanesi (%57) kazanmıştır. 57 tane black type (sınıf koşu) kazanan yavru vermiştir. Bu sınıf galibiyetlerin içinde tam 11 isim ise Gr1 galibidir. Pulpit’in taylarının, babalarına kazandırdıkları toplam miktar ise 56 milyon dolardır. Pulpit için 2013 yılı aşım bedeli tam 50.000 dolar olarak açıklanmıştı.

Tapit gibi muhteşem bir aygır yaratan Pulpit, ayrıca Sky Mesa , Corinthian gibi önemli aygırlar verip iyi bir aygır babasıda olmuştur. Bu isimlerin yanı sıra Ice Box , Pyro, Stroll , Purge, Power Broker gibi önemli isimlerinde babasıdır.

A.P. Indy kolunun önemli bir halkası olan Pulpit ‘in ölümü sonrası Tapit başta olmak tüm ogulları deger kazanmıştır.

Pulpit , Claiborne Farm çiftliginde topraga verilecektir.

Aykut KANDEMİR

Pulpit stallion video

Pulpit stallion

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?