Rebel Yell & Dai Jin ilk Gr1

Rebel Yell & Dai Jin ilk Gr1

Dördüncü Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezıd anısına gerçekleştirilen ve sezonun önemli mücadelelerinden biri olan Yıldırım Bayezıd Koşusu (Gr1) , 9 Eylül Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sezonun kum pistte iddialı safkanlarını bir araya getiren koşuyu, A.Melih Kura’nın sahibi olduğu, Bebek İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen Rebel Yell (3yş de Dai Jin (GB) – Shaw Avenue, West by West) jokeyi Halis Karataş ile kazandı. Koşuyu en arkalarda götürüp bekleme yarışı yapan yarıştaki tek 3 yaşlı safkan olan Rebel Yell, son düzlükte dışarıdan etkili gelerek kazandı.

3 ve yukarı yaşlı 9 safkan İngiliz atının katılımıyla 2200 metre kum pistte koşulan ve birincilik ikramiyesi 350.000 TL olan mücadelede, DIVINE HEART ( Divine Light – Sultaniye / River Special ) ikinci , iç kulvardan gelmeye çalışan MORE THAN A GAME ( Awesome Again – Infomint / Key to the Mint ) üçüncü, 2015 yılı bu koşunun galibi HOT CHOCOLATE ( Victory Gallop – Undercover Soldier / Lost Soldier ) ise dördüncü oldu.

Kazanan REBEL YELL için koşunun bitiriş derecesi 2.22.27 olurken, farklar 1,5 Boy – 2,5 Boy – 3 Boy şeklinde sonuçlandı.

Rebel Yell, bugüne dek 11 kez start alıp 6 yarış ve 853.700 TL ikramiye kazandı. Kaba kum pistte 1 kez start alıp kazanan, çim pistte 2 kez koşup birer kez üçüncü ve dördüncü olabilen safkan, farklı koştuğu sentetik pistte ise 8 kez koşup 5 kez finişi önde geçti. Daha önce Gökhan Gökçe ile 2 yarış kazanan başarılı safkan, Halis Karataş ile bir araya geldiği 7 yarıştan 4’ünü kazanmayı bildi. Sınıf yarış olarak ise ilk kez Yıldırım Bayezıd Koşusu (Gr1) kazanan safkan ayrıca Anafartaalar Koşusu (Gr3) galibidir. Ayrıca Beyoğlu Koşusu (Gr1) ikincisidir.

Rebel Yell’in babası, aynı ekürinin 2016 yılı Gazi Koşusu ikincisi safkanı Temsil’in de babası olan ve sendikasyon ile yurtdışından getirilip ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları 2015 yılında koşmaya başlayan, 2003 yılı Alman Derbisi galibi Dai Jin ( Peintre Celebre (USA) – Dawlah (GB) / Shirley Heights)’dir. Dai Jin , Gestüt Schlenderhan tarafından yetiştirilen 2000 yılı doğumlu bir aygırdır.

Yarış yaşamında toplam 8 startta (4-2-1) yarış totosu ve 625.000€ kazanç sağlamıştır. Dai Jin, 2 yaşında iki kez koşmuş ve önce üçüncü olup sonra kazanıp sezonu kapamıştır. 3 yaşında ise 6 kez start almıştır. Önce iki kez üst üste ikinci olup daha sonra üç kez üst üste kazanmıştır. Son yarışında ise ilk kez Almanya dışına çıkıp Fransa ’da ARC koşusunda yedinci olup yarış yaşamı noktalanmıştır. 4 yaşında yani 2004 yılında ise Almanya ’da haraya girmiştir. Ülkemizde kısa sürede Rebel Yell, Temsil, Oğlum Beratım , Cross Fire, Kainat gibi başarılı temsilciler vermiştir.

Rebel Yell’in annesi, 28 yarışlık kariyeri boyunca biri KV-6 olmak üzere 2 yarış kazanıp 12 kez tabela yaparken 81.360 TL ikramiye kazanan 2003 doğumlu Shaw Avenue (West by West) isimli kısraktır. 2007 yılında yarış yaşamını noktaladıktan sonra damızlığa ayrılan kısrağın bugüne dek 4 yavrusu start almış, bunlardan Rebel Yell dışında yarış kazanan tek yavrusu Meloş Teyze (Abrek) olmuştur.

Rebel Yell – Yıldırım Bayezıd Koşusu 2017 (Gr1)

Rebel Yell - Yıldırım Bayezıd Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?