Rhythm Divine – Çaldıran Koşusu 2017

Rhythm Divine – Çaldıran Koşusu 2017

TJK tarafından 22 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen ve iki yaşlı ingiliz taylarının derbisi sayılan 80. Çaldıran Koşusu ‘nu , Murat Çağımnı‘nın sahibi olduğu, Oğuz Yalçın tarafından yetiştirilen, antrenörlüğünü ise Ferhat Taş’ın yaptığı doru erkek tay RHYTHM DIVINE (Torok – Stainless / Unaccounted For) jokeyi Mustafa Çiçek idaresinde kazandı. Rhythm Divine , 18.15 ganyanı ile günün önemli süprizini gerçekleştirdi.

Çim pistte 1600 metre mesafede 500.000 TL birincilik ikramiyesi olan ve 2 yaşlı 15 tayın start aldığı koşunun ikinciliğini, Aracı ekürisi taylarından yarışın favorisi MISS PLANET ( Native Khan – White Lily / Shining Wolf ) Özcan Yıldırım ile ikinci, üçüncülük ve tabelanın son basamağı içinse BAYEZID ( Most Improved – Hurrem Sultan / Dylan Thomas ) ve RUN FOR DERYA (Victory Gallop – Strong Hope / Perfect Storm ) “At başı” olarak tabelayı tamamlayan taylar oldular.

Kazanan Rhythm Divine için koşunun bitiriş derecesi 1.36.48 olurken, farklar 5 Boy – Yarım Boy – Atbaşı şeklinde sonuçlandı.

Rhythm Divine, bugüne dek 5 kez start alıp 3 yarış ve 669.900 TL ikramiye kazandı. Sentetik pistte henüz start almayan, kum pistte ise 3 kez koşup 2 kez kazanan başarılı tay, 2 kez koştuğu çim pistteki ilk birinciliğini Çaldıran Koşusu ile elde etmiştir. Rhythm Divine, Mustafa Çiçek ile ilk kez bir araya geldiği koşudan galibiyetle ayrılırken aynı zamanda kariyerinin ilk Grup koşu zaferine de imza atmış oldu.

Rhythm Divine babası Gr1 Anafartalar Koşusu galibi Torok ( Singspiel )’dur. Yarış hayatı boyunca 12 kez start alıp 4 kez kazanan safkanın ilk jenerasyon tayları geçtiğimiz sene start almaya başlamış olup bugüne dek koşan 23 yavrusundan 17’si yarış kazanmayı başarmıştır. Az sayıdaki yavrusuna rağmen ilk senesinde son derece başarılı olan aygırın ilk Gr1 galibi yavrusu Piano Sonata olur iken ikinci Gr1 kazanan yavrusu ise Rhythm Divine olmuştur.

Rhythm Divine’nin annesi Stainless (Unaccounted For) 2 yaşında İzmir’de 3 kez start alıp 1 üçüncülük, 1 kez de ikincilik elde ettikten sonra damızlığa ayrılmıştır. Jetfly (Torok) isimli ilk yavrusu 3 yarış kazanıp A3 Pansiyon Hara Koşusu dördüncülüğü elde eden kısrağın ikinci tayı Rhythm Divine olup 2017 doğumlu Black Bishop isimli aygırdan bir de dişi tayı bulunmaktadır.

Rhythm Divine – Çaldıran Koşusu 2017 (GR1)

Rhythm Divine – Çaldıran Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?