Royal Abjar öldü

Royal Abjar öldü

TJK harası ingiliz aygırlarından Royal Abjar kalp krizi sonucu öldü.

2014 yılında yaşının ilerlemesi nedeni ile aşımdan çekilerek aygırlık hayatından emekli olan Royal Abjar, Karacabey harasında 4 Aralık günü yaşamını yitirdi.

Royal Abjar, 1991 doğumlu olup yarış yaşamına 1994 yılında 3 yaşlı olarak başlamıştır. Toplam 11 kez start alıp 6 birincilik, 2 ikincilik, 1 de üçüncülük elde etmiştir. German 2000 Guineas (Almanya Erkek Tay Deneme – GR2), Mehl Muelhens Rennen (GR2), ve Oettingen Rennen’i (GR3) kazanmayı başardı.

1997 yılında İrlanda da haraya alınıp aygırlığı fazla talep görmeyince 2001 yılında Türkiye Jokey Kulübü tarafından satın alınmıştır. Tabi bu transfer işleminde ülkemizde Elixir ve Madam Eli gibi foallarının önemli başarıları etkin rol oynamıştır.

Ülkemiz hava , iklim ve pist şartlarına aygırın yavruları inanılmaz uyum sağlamıştır. Ülkemiz yetiştiriciliğine önemli hizmetlerde bulunan ve temsilcilerinin 71 Milyon TL’yi aşan kazancı ile gelmiş geçmiş aygırlar içerisinde birinci sırada yer almıştır. Bugüne dek start alan 470 tayından 317’si yarış kazanmayı başarmıştır. Özellikle kaba kum ve kısa-orta mesafede etkili yavruları ile tanınmıştır. Fakat her pistte ve mesafede kazanabilen pek çok temsilcisi de bulunmaktadır.

Ülkemizde üst düzey bir hara performansı bulunan 5 Gr1 galibi veren Royal Abjar’ın en başarılı temsilcileri arasında FAIRSON, NİHALİM, HARPUTLU GAGKOŞ, ROYAL VICTORY, ELIXIR, GOLD BİHAR, LADY BOLT, OCEAN BLUE, ALAYEL, ÇARÇIRA, FRENKLİ RÜZGARI, OĞLUM EMRE, STROMBOLI, MAMMA MIA, LEVENTCAN ve MY LIFE sayılabilir.

d
f

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?