Sabırlı

Sabırlı

Şampiyon Sabırlı …

Türkiye’de doğup, büyümüş ve yetiştirilmiş en başarılı safkanlardan.

Sabırlı 9.4.2001 doğumlu , ( Strike The Gold – Free Trade / Shareef Dancer ) pedigrili , 51 [ 26-10-8-4 ] yarış totosuna sahip doru bir safkandır. 9 Nisan 2001’de Karacabey Pansiyon Hara’da doğan Sabırlı, Aydoğan San’ın yetiştiricisi ve sahibi olduğu Cemal Kurt’un antrenörlüğünü yaptığı, çok başarılı bir safkandı. 1200 metre çim pist rekorunu 1.08.97 ile kırmış bir isimdir.

Sabırlı; günümüze kadar 51 kez start almış ve bunlardan 48 koşuda tabelaya girmiştir. Bu bir yarış atı için oldukça önemli bir başarı olarak kabul edilebilir. Tabela yaptığı yarışlar içinde 26 birincilik, 10 ikincilik, 8 üçüncülük ve 4 dördüncülük yapmıştır. Toplam kazancı 4.012.014 TL‘dır. Ayrıca 22 defa grup yarışı kazanmıştır.

Sabırlı yurt dışında Dubai’de 10 Şubat 2006 tarihinde Halis Karataş ile kazandığı DNRD CUP ile aynı zamanda milli gururumuz olmayı da başarmış bir safkanımızdır.

Aynı zamanda ülkemizde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen ve yurt dışından söz sahibi safkanların da start aldığı Enternasyonal Yarışçılık Festivali kapsamında koşulan Topkapı Koşusu’nda 2007 yılında Halis Karataş ile birinciliğe uzanıp yabancı safkanları geride bırakmayı başarmıştır.

Safkan koştuğu 51 yarış içinde 42 kez Halis Karataş ile start almıştır. En büyük klasik olan Gazi Koşusu’nda (Gr1) üçüncü olan Sabırlı’nın kazandığı yarışlar arasında, 4 kez kazandığı Fatih Sultan Mehmet Koşusu, 3’er kere kazandığı Adnan Menderes Koşusu ve Fikret Yüzatlı Koşusu, Enternasyonal Topkapı Koşusu, Zühtü Erişen Koşusu, TSYD Koşusu, Atıf Esenbel Koşusu, Fevzi Çakmak Koşusu, TYAYSD Koşusu, Çaldıran Koşusu, Kocatepe Koşusu, Vehbi Koç Koşusu, Necip Fazıl Kısakürek Koşusu, İstanbul Ticaret Odası Koşusu, Horse Racing Ireland Koşusu, Piaget Marmara Koşusu gibi birbirinden önemli yarışları saymamız mümkündür. Özellikle bu koşularda Ribella ve Luxor ile girdiği mücadeleler nefes kesmiştir.

Başarılı safkan için, 27 Eylül 2009 tarihinde Veliefendi Hipodromu’nda büyük bir jübile töreni yapılmıştı.

Aygırlık hayatı şanssız bir şekilde harada Nal bakımı sırasında ani bir hareket ile çarpma sonuçu ölmüştür. Çok kısa süren aygırlık hayatında Yıldırımbey gibi 3 adet (Gr1) galibi kendisi gibi baş at vermiştir. Aynı zamanda Zencirbey , Toprakbay , Gazella , Miss Aleyna gibi başarılı temsilciler vermiştir.

TJK tv de yayınlanan 1 Efsane 10 Koşu programından Sabırlı yarışları

Sabırlı

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?