Sanzatu – Cumhurbaşkanlığı Koşusu 2015

Sanzatu – Cumhurbaşkanlığı Koşusu 2015

TJK tarafından 25 Ekim 2015 tarihinde Ankara 75. Yıl hipodromunda 77. kez düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Koşusu‘nu (Turkish Presidency Cup-Gr1), Ayhan Giray ekürisinden Sanzatu isimli ingiliz atı, jokey Ömer Kaya ile kazanmayı başardı. 17 atlı yarışta ganyan sıralamasında 14. şanslı at olan Sanzatu , 31.25 ganyanı ile bomba etkisi yarattı.

2400 metre çok ağır çim pistteki yarış sonrası kazanan için müddet 2.37.45 gibi bir derece idi. 3 ve yukarı yaşlı 17 İngiliz atının mücadelesinde birincilik ikramiyesi 700.000 TL idi. Koşuda PERFECT WARRIOR ( Perfect Storm – Star Flicker / Woodman ) ikinci, ENYALIOS ( Win River Win – Gagkoş / Bijou D’inde ) üçüncü, koşuya 3 yaşında katılan BAYBAŞKAN ( Fliers Fantasy – Best Queen / Kayabey ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları ise Burun – 1,5 Boy – 1 Boy şeklinde gerçekleşti.

Sanzatu (d.e. Bin Ajwaad – Red Fact / Asakir ) pedigrisine sahip olup, 56. startında birincilik sayısını ise 16’ya yükseltti. Safkanın kazançı bu yarışla 2.384.280 TL olur iken yarış totosu ise 56 Starts (16-4-8-9) şeklindedir. İlk kez Gr1 kazanan Sanzatu sınıf koşu olarak 1 Gr1, 2 Gr2, 1 Gr3, 2 A3 galibiyeti bulunuyor.

Sanzatu ‘nun dozaj değerleri ise DP = 5-0-10-5-0 (20) DI = 1.00 CD = 0.25 şeklindedir. Bu rakamlarla da safkanın tam bir stayer olduğunu görebiliriz. CD ve DI degerleri arasındaki uyum, ayrıca Classic ve Solid puanları ile de 2000-2400 metreye çok yatkın olduğu görülmektedir.

Sanzatu ‘nun babası Bin Ajwaad ülkemize son derece uygun bir bedelle alınmış ve başarılı yavrular veren önemli bir ingiliz aygırıdır. Özellikle yavrularının 1600 ile 2000 metre arası çim pistte başarıları ağırlıktadır. Ülkemizde Gr1 kazanan Inspector, Salvatore, Cihanım, Karatutkum ve Orhideya gibi önemli temsilcileri bulunmaktadır. Sanzatu babasının ülkemizde 6. Gr1 kazanan yavrusudur. Bin Ajwaad’ın ayrıca üst düzey sınıf galibi olan Adonise , Serkanbey, Delfina, Rude Boy, Mavi Kumsal, Mia Nur gibi temsilcileri de bulunmaktadır.

Sanzatu ‘nun annesi Red Fact koşu koşmadan haraya alınmış Asakir kızıdır. Asakir ülkemize büyük beklentilerle alınmış bir aygır olmasına rağmen koşan yavruları başarılı olamamıştır. Ama babası Nashwan kısrak babası olarak önemli bir isim olması itibariyle iyi bir kısrak babası olması da bekleniyordu. Ayrıca Asakir ‘in annesi Yaqut çift kopya kısrak olması nedeniyle Asakir ‘de büyük kalpli bir aygırdır. Büyük kalp teorisine göre Asakir’in her kızı minimum büyük kalp özelliği taşır. Bu durumda Asakir kızlarının annelik kariyeri için önemli bir artıdır. Red Fact gibi bir diğer Asakir kızı Gülbin Sultan ‘da Gr1 galibi Mihrimahal isimli kısrağı vermiştir.

Sanzatu ‘nun 2. annesi Enchanted Guest yine çok başarılı bir annedir. Yekayek gibi önemli bir ismi vermiştir. Enchanted Guest’in babası Be My Guest zaten kısrak babası olarak tüm dünyada kendini kanıtlamıştır. Ülkemizde koşan Gr1 galibi Kaneko ve D’articleshore gibi önemli isimlerinde kısrak babasıdır.

Sanzatu – Cumhurbaşkanlığı Koşusu 2015 (Gr1)

Sanzatu - Cumhurbaşkanlığı Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?