Sanzatu – Fetih Koşusu 2015

Sanzatu – Fetih Koşusu 2015

TJK tarafından 15 Mayıs 2015 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yapılan Fetih Koşusu‘nu (Gr3) Ayhan Giray ekürisinden Sanzatu isimli ingiliz atı, jokey Ahmet Çelik ile kazanmayı başardı. Geçen sene bu koşudan üçüncü ayrılan Sanzatu, çıktığı gibi beyaz bayrak ayna tabiri ile kazanır iken arka grubu uygun tempoda akıllıca uyuttu.

2400 metre çim pistteki yarış sonrası 2.32.24 gibi bir derece ile kazanan Sanzatu için ganyan 1.70 idi. 4 ve yukarı yaşlı 6 İngiliz atının mücadelesinde birincilik ikramiyesi 126.000 TL idi. Koşuda ekürilerden KALİMDOR ( Cape Cross – Dawn Surprise / Theatrical ) ikinci, GALİPHAN ( Halling – Valleria / Sadler’s Wells ) üçüncü ve koşuya katılan tek kısrak SWEET BREW ( Montjeu – Sword Tigress / Tiger Hill ) ise dördüncü oldular. Ekürilerin kendilerine koşup tempoya karışmaması ve Blaze To Win isimli safkanın ise yarış içinde sorunlar yaşaması koşunun dikkat çeken diğer noktaları idi. Koşunun farkları ise 1.5 Boy-Boyun-2.5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Sanzatu (d.e. Bin Ajwaad – Red Fact / Asakir ) pedigrisine sahip olup, 46. startında birincilik sayısını ise 14’e yükseltti. Safkanın kazançı bu yarışla 1.224.680 TL oldu. Sanzatu sınıf koşu olarak 1 Gr2, 1 Gr3, 2 A3 galibiyeti bulunuyor.

Sanzatu ‘nun dozaj değerleri ise DP = 5-0-10-5-0 (20) DI = 1.00 CD = 0.25 şeklindedir. Bu rakamlarla da safkanın tam bir stayer olduğunu görebiliriz. CD ve DI degerleri arasındaki uyum, ayrıca Classic ve Solid puanları ile de 2000-2400 metreye çok yatkın olduğu görülmektedir.

Sanzatu ‘nun babası Bin Ajwaad ülkemize son derece uygun bir bedelle alınmış ve başarılı yavrular veren önemli bir ingiliz aygırıdır. Özellikle yavrularının 1600 ile 2000 metre arası çim pistte başarıları ağırlıktadır. Ülkemizde Gr1 kazanan Inspector, Salvatore, Cihanım, Karatutkum ve Orhideya gibi önemli temsilcileri bulunmaktadır. Ayrıca üst düzey sınıf galibi olan Adonise , Serkanbey, Delfina, Rude Boy, Mavi Kumsal, Mia Nur gibi temsilcileride bulunmaktadır.

Sanzatu ‘nun annesi Red Fact koşu koşmadan haraya alınmış Asakir kızıdır. Asakir ülkemize büyük beklentilerle alınmış bir aygır olmasına rağmen koşan yavruları başarılı olamamıştır. Ama babası Nashwan kısrak babası olarak önemli bir isim olması itibariyle iyi bir kısrak babası olması da bekleniyordu. Ayrıca Asakir ‘in annesi Yaqut çift kopya kısrak olması nedeniyle Asakir ‘de büyük kalpli bir aygırdır. Büyük kalp teorisine göre Asakir’in her kızı minimum büyük kalp özelliği taşır. Bu durumda Asakir kızlarının annelik kariyeri için önemli bir artıdır. Red Fact gibi bir diğer Asakir kızı Gülbin Sultan ‘da Gr1 galibi Mihrimahal isimli kısrağı vermiştir.

Sanzatu ‘nun 2. annesi Enchanted Guest yine çok başarılı bir annedir. Yekayek gibi önemli bir ismi vermiştir. Enchanted Guest’in babası Be My Guest zaten kısrak babası olarak tüm dünyada kendini kanıtlamıştır. Ülkemizde koşan Gr1 galibi Kaneko ve D’articleshore gibi önemli isimlerinde kısrak babasıdır.

Sanzatu – Fetih Koşusu 2015 (Gr3)
Sanzatu - Fetih Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?