Scream To Scream

Scream To Scream

Aygır analiz köşeğimizin konuğu 2011 yılının flaş ismi Scream To Scream oluyor.

Scream To Scream 2000 yılı doğumlu olup, ( Dr.Devious – Myfirebird / Rudimentary) pedigrisine sahiptir. Toplamda 29 start (8-8-3-4) yarış totosu ve 429.495 TL gibi iyi bir kazança sahiptir.

1200-2400 metre dahil ve bu mesafeler arasında 2, 3, 4 ve 5 yaşlı olarak toplamda 8 koşu kazandı.En önemli galibiyetleri ise Gr.2 Celal Bayar ve Gr.3 Seymenler Koşularıdır.

Scream To Scream ‘in babası Dr.Devious, Ahonoora oğlu olup genelde kısrak babası olarak ayakta durmaya calışsa da Scream To Scream ile ülkemizde hızlı bir çıkışa geçmiştir. Aygırımızın babası olan Dr.Devious ise 1991 yılında 2 yaşlıların önemli bir koşusu olan Dewhurst Stakes (Gr1) galibidir. İki yaşlı erken koşacak kadar süratli ve yetenekli olan Dr.Devious, aynı zamanda üç yaşlılığında dünyanın en önemli Derby koşusu olarak kabul edilen İngiltere Derby ’sini (Gr1) kazanmıştır. Bir diğer önemli başarısı ise 2000 metrede kazandığı (Gr1) Irish Champion Stakes ’tir. 1400, 2000 ve 2400 metrede Gr1 kazanan Dr.Devious, İtalya’da aygırlık yapmıştır.

Dr.Devious 1992 İngiltere Epsom Derbisi izlemek için tıklayınız.

Scream To Scream için kısrak seçimi:
Scream To Scream ‘in pedigrisi 4×4 NORHERN DANCER inbreedingine sahiptir. Dolayısıyla , yapılan eşleştirmelerde NORTHERN DANCER hattından olmayan kısraklar tercih edilmelidir. SHARPEN UP hattından Collage Chapel, Common Grounds, Shining Steel, Kris kızları ile uyumu yüksek olması muhtemeldir. Özellikle Kris hattı aygırlarla yapılan eşleşmelerde 4X4 Doubly Sure ismi ile ekstra güç kazanılabilinir. NUREYEV x ROBERTO uyumu nedeniyle Sri Pekan, Red Bishop, Lear White, Fantastic Fellow kızları tercih edilebilinir. MR. PROSPECTOR hattı temsilcilerinden West By West, Royal Abjar, Dilum, Mujtahid kızlarının süratli pedigrilerine dayanıklılık eklemek için Scream to Scream doğru seçim olacaktır. NASRULLAH hattının Avrupa ’daki kolu Never Bend oğullarından ise River Special, My Volga Boatman kızlarını sahip olduğu sürate dayanıklılık için bu aygır tercih edebiliriz. HYPERION hattı aygırlarından Bijou Dinde, Aristocrat , Efisio , Tirol , Thatching kızları ile olan eşleşmelerde Scream to Scream ’in anne hattındaki HYPERION ve Rough Shod ismi ile olumlu etki yaratabilir. Castle Rising kızları ile yapılan eşleşmelerde B.Turk hattının en önemli temsilcilerinden olan Djebel inbreedingi yapılmış olunur ki, bu son derece istenen bir durumdur. Son olarakta Always A Classic kızları ile Kopenhag isimli tayından esinlenerek başarılı taylar alınabilinir.

Scream to Scream başaralı tayları ;
PYRAMOS (Rafia / Ramadan) : (Gr2) Kraliçe II Elizabeth birincisidir.
KOPENHAG (Elmas Bike / Always A Classic): (Gr2) Sakarya Koşusu , (Gr2) B.Taarruz ve (A3) Arjantin Jokey Klübü koşuları birincisidir. Ayrıca (Gr1) Ankara koşusu ikincisidir.
STAR OF MELİH (Viola / Sri Pekan ): Kv8/L birincisi, A2 ve A3 koşularda plaseleri bulunmaktadır.
BAYINDIRHAN (Sincap Kız / Sri Pekan) : A3 birincisidir.

Scream to Scream’in şu ana kadar koşan taylarının çoğunun anneleri tercihli statüdeki kısraklar değildir. En iyi yavrusu Gr2 Kraliçe II Elizabeth galibi PYRAMOS’un annesi Rafia, 1 koşuda start almış başarısız olmuştur. Gr.2 Sakarya Koşusu galibi KOPENHAG ’ın annesi Elmas Bike ise 2 koşuda start almış başarısız olmuştur. Diğer taylarıda genelde başarısız annelere sahip olmasına rağmen sonuç hep başarılı ve iyi kazandıran taylar ortaya çıkmıştır.

-Scream to Scream, 2012 yılında ise 5.000 TL+Canlı Tay uygulaması ile Adana – Sadun Oktav Stud’ta aşım yapmıştır.
-2013 yılında ise Karacabey Harasında 8.000 TL aşım fiyatıyla, 24 kısraktan başvuru almış ve tamamını gebe bırakmıştır.
-2014 yılında ise Adana Seyhan Harasında 5.000 TL aşım fiyatıyla, 70 sıfat adedi belirlenmiş olup canlı tay uygulamasına tabidir.

Atçılığımızda özellikle Ankara çim pisttinde ki ilginç başarıları ile yeni bir ivme kazandıran Scream To Scream’e, www.HorseTurk.Com ekibi olarak Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – – Bu makale 7 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
scream to scream

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?