Seddifi – Nadas Koşusu 2015

Seddifi – Nadas Koşusu 2015

TJK tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu ‘nda düzenlenen Nadas Koşusu ‘nu (Kısa Vade 9/Listed) , Hayrullah Doğan ekürisinden Seddifi (d.d. Bekmezbey – Turkish Delight / Doyoun ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. 2015 Gazi Koşusu ve Dişi Tay Deneme öncesi önemli hazırlık koşularından olan yarışta Seddifi, 1600 metre çim pistte sonlarda dışarıdan kolay gelerek 1.37.51 ‘lik bir derece gerçekleştirdi.

Koşunun ikinci favorisi olup 3.10 ganyan oranıyla kazanan Seddifi, 9’uncu startında 5’inci birinciliğine ulaşır iken kazanç hanesi ise toplam 318.040,00 TL oldu. Bu safkan 2 yaşlılığında 5 kez start alıp, 3 yaşında ise 4. kez koşmuştur.

İstanbul İlkbahar – Yaz Yarış Sezonunun on üçüncü yarış gününde düzenlenen 3 yaşlı İngiliz atlarının birincilik mücadelesinde DIAMOND FLAME ( Luxor – Anka Kuşu / Mountain Cat ) ikinci , WAKANDA ( Victory Gallop – Blushing Doe / Running Stag ) üçüncü ve GASPERINI ( Sri Pekan – Gascogne / Empire Maker ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları 1 Boy-2.5 Boy-Yarım Boy şeklinde gerçekleşti.

Seddifi ‘nin babası Bekmezbey , 2008 yılında 2 yaşlı olarak koştuğu 6 yarışı da kazanarak yenilgisiz olarak 3 yaşına dönmüştür. Şampiyon 2 yaşlı seçilen Çaldıran (Gr1) galibi Bekmezbey , 3 yaşlı olarak sadece Adana pistine bir yarış koşup üçüncü olduktan sonra sakatlığı nedeniyle haraya çekilmiştir. Bekmezbey babası Perfect Storm gibi çok kısa sürede aygırlığında kalitesini ispat etmiştir. Seddifi dışında Gr1 galibi Adakarası başta olmak üzere Karabekmez, Son Of Peace, President, Açık Bey ve Sincap Gül gibi başarılı taylar vermiştir. Talihsiz Bekmezbey yarış yaşamı gibi hara yaşamı da sadece 3 yıl sürüp 2012 yılında ölmüştür. Dolasıyla Bekmezbey’in 3 jenarasyonu bulunup son 2 yaşlılarını 2015 yılında izleyeceğiz.

Seddifi ‘nin annesi Turkish Delight yarış yaşamında 15 kez koşup 1 kez kazanmıştır. Yarış yaşamı etkisiz olan kısrağın annelik yaşamında ise koşan 3 yavrusunun 3 tanesi de kazanmıştır. Doyoun gibi ünlü bir kısrak babasının kızı olan Turkish Delight, 2012 yılı Gr1 Gazi koşusu ikincisi olup 6 yarış galibi Başkan Nexia ve Gr3 plasesi olan Miss Aleyna gibi başarılı temsilcileri bulunmaktadır. Turkish Delight ayrıca Ricardinho ve Anyela (Lannister) ile anneden kardeştir.

Seddifi – Nadas Koşusu 2015

Seddifi - Nadas Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?