Serhantay – Çukurova Koşusu 2016

Serhantay – Çukurova Koşusu 2016

TJK tarafından 6 Şubat 2016 tarihinde Adana Yeşiloba Hipodromu’nda yapılan Çukurova Koşusu ‘nu (Gr2) , Engin Berk Sezen ekürisinden Serhantay (a.e. Altaha – Kevserim / Birader ) isimli safkanı jokey Ahmet Çelik ile kazandı. Serhantay, 1500 metre kum pistte 1.42.94 ‘lük derece yaparak kazandı.

Serhantay yarış hayatının 15. startında 5. birinciliğini elde etti. Hiç ilk dörtten düşmeyen safkan Adana kaba kum pistinde dörtte üç yapmış oldu. Bu yarışa 1.35 ganyan ile ikinci favori çıkan Serhantay ‘ın kazançı ise bu koşu ile 1.160.100 TL’ye ulaştı. Serhantay , 2014 yılı Eylül ayı Anadolu Tarım İşletmesi Elit tay satışlarından 270.000 TL bedelle alınmıştır. Sınıf koşu olarak Çukurova (Gr2), Kazım Karabekir (Gr2) ve Şekerpınar (Gr3) yarışlarını kazanmıştır. Hatay ve Haralar gibi Gr1 koşuların ikincisidir.

Dört yaşlı arap atlarının start aldığı koşuda KIZILTUĞ ( Ben Anadolu – Zennan / Tamerinoğlu ) ikinci, yarışın birinci favorisi SAKARBAŞI ( Ayabakan – Fazilet / Bamka 3 ) üçüncü ve AŞK VE GÜL ( Berksoy – Akrah / Karahalife ) ise dördüncü oldular . Koşunun farkları 1,5 Boy – Boyun – Uzak şeklinde gerçekleşti.

Serhantay , yarış hayatı boyunca 19 birincilik elde eden Gr1 Kanuni Sultan Süleyman (2 kez) ve Gr1 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koşuları galibi olan Altaha (Serhanbey)’nın oğludur. Başarılı yarış hayatı sonrası haraya alınan aygırın önemli temsilcilerinden bazıları; Orçun, Akarçay, Bilgekurt, Fatma Sultan ve Karabedir’dir. Her pistte gidebilen istikrarlı yavrularının yanı sıra kaba kumda yavruları dahada iyi koşmaktadır.

Serhantay’ın annesi Kevserim (Birader) hiç start almamış bir kısraktır. Çok başarılı bir yarış atı olan Bozok’un ana-baba bir kardeşidir.

Serhantay – Çukurova Koşusu 2015 (Gr2)

Serhantay - Çukurova Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?