Serhantay – Ergenekon Koşusu 2016

Serhantay – Ergenekon Koşusu 2016

TJK tarafından 21 Şubat 2016 tarihinde Adana Yeşiloba Hipodromu’nda yapılan Ergenekon Koşusu ‘nu (Gr3) , Engin Berk Sezen ekürisinden Serhantay (a.e. Altaha – Kevserim / Birader ) isimli safkanı jokey Ahmet Çelik ile kazandı. Serhantay, 1900 metre kum pistte 2.17.14 ‘lük derece yaparak kazandı.

Serhantay yarış hayatının 16. startında 6. birinciliğini elde etti. Hiç ilk dörtten düşmeyen safkan Adana kaba kum pistinde beşte dört yapmış oldu. Bu yarışa 1.05 ganyan ile birinci favori çıkan Serhantay ‘ın kazançı ise bu koşu ile 1.266.100 TL’ye ulaştı. Serhantay , 2014 yılı Eylül ayı Anadolu Tarım İşletmesi Elit tay satışlarından 270.000 TL bedelle alınmıştır. Sınıf koşu olarak Çukurova (Gr2), Kazım Karabekir (Gr2) , Ergenekon (Gr3) ve Şekerpınar (Gr3) yarışlarını kazanmıştır. Hatay ve Haralar gibi önemli Gr1 koşuların ikincisidir.

Dört yaşlı arap atlarının start aldığı koşuda SARAYBOSNA ( Özgünhan – Nevra / TIGRES LIGHT ) ikinci, KIZILTUĞ ( Ben Anadolu – Zennan / TAMERİNOĞLU ) üçüncü ve DİRANŞAN ( Tamerinoğlu – İnciçiçeği / ALBATUR ) ise dördüncü oldular . Koşunun farkları Uzak – 3 boy – Uzak şeklinde gerçekleşti.

Serhantay , yarış hayatı boyunca 19 birincilik elde eden Gr1 Kanuni Sultan Süleyman (2 kez) ve Gr1 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koşuları galibi olan Altaha (Serhanbey)’nın oğludur. Başarılı yarış hayatı sonrası haraya alınan aygırın önemli temsilcilerinden bazıları; Orçun, Akarçay, Bilgekurt, Fatma Sultan ve Karabedir’dir. Her pistte gidebilen istikrarlı yavrularının yanı sıra kaba kumda yavruları dahada iyi koşmaktadır.

Serhantay’ın annesi Kevserim (Birader) hiç start almamış bir kısraktır. Çok başarılı bir yarış atı olan Bozok’un ana-baba bir kardeşidir.

Serhantay – Ergenekon Koşusu 2016 (Gr3)

Serhantay - Ergenekon Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?