Serhantay kumda 2 de 2

Serhantay kumda 2 de 2

TJK tarafından 20 Ekim 2015 tarihinde Adana Yeşiloba Hipodromu’nda yapılan Şekerpınar Koşusu ‘nu (Gr3) , Engin Berk Sezen ekürisinden Serhantay (a.e. Altaha – Kevserim / Birader ) isimli safkanı jokey Ahmet Çelik ile kazandı. Serhantay, 1400 metre kum pistte 1.37.37 ‘lik derece yaparak kazandı.

Serhantay yarış hayatının 13. startında 4. birinciliğini elde etti. Hiç ilk dörtten düşmeyen safkan Adana kaba kum pistinde ikide iki yapmış oldu. Bu yarışa 1.05 ganyan ile ağır favori çıkan Serhantay ‘ın kazançı ise bu koşu ile 996.700 TL’ye ulaştı. Serhantay , 2014 yılı Eylül ayı Anadolu Tarım İşletmesi Elit tay satışlarından 270.000 TL bedelle alınmıştır. Sınıf koşu olarak Kazım Karabekir (Gr2) ve Şekerpınar (Gr3) yarışlarını kazanmıştır. Hatay ve Haralar gibi Gr1 koşuların ikincisidir.

Üç yaşlı arap atlarının start aldığı koşuda BİLDENHAN (Ateştopu – Meşe / TULYAD) ikinci, GÖKKURT (Hisarhan – Mesrure.42 / ULUDAĞ.1) üçüncü, DİZDAR BEY (Dağhanbey – Paraavcısı / EMİROĞLU) ise dördüncü oldular . Koşunun farkları 1,5 boy – uzak – uzak şeklinde gerçekleşti.

Serhantay , yarış hayatı boyunca 19 birincilik elde eden Gr1 Kanuni Sultan Süleyman (2 kez) ve Gr1 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koşuları galibi olan Altaha (Serhanbey)’nın oğludur. Başarılı yarış hayatı sonrası haraya alınan aygırın önemli temsilcilerinden bazıları; Orçun, Akarçay, Bilgekurt, Fatma Sultan ve Karabedir’dir. Her pistte gidebilen istikrarlı yavrularının yanı sıra kaba kumda yavruları dahada iyi koşmaktadır.

Serhantay’ın annesi Kevserim (Birader) hiç start almamış bir kısraktır. Çok başarılı bir yarış atı olan Bozok’un ana-baba bir kardeşidir.

Serhantay – Şekerpınar Koşusu 2015(Gr3)

Serhantay - Şekerpınar Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?