Sivit Al Maury fazla geldi

Sivit Al Maury fazla geldi

TJK tarafından 29 Haziran 2014 günü İstanbul Veliefendi de düzenlenen Ali Rıza Bey Koşusu‘nu (Gr2 / INT.), Hamdan Al Maktoum ekürisine ait olan SIVIT AL MAURY isimli arap atı Fransız jokey François Xavier Bertras ile kazandı. Bu safkan bir aksilik olmadığı takdirde Enternasyonel Malazgirt koşusu için Eylül ayında tekrar ülkemize gelmesi bekleniliyor.

1400 metre çim pistteki yarış sonrası 1.31.58 gibi iyi bir derece ile kazanan Sivit Al Maury için ganyan 1.40 idi. Yarışta GÜMBÜRGÜMBÜR ( Kaizbert – Kalamış Esintisi / Kalamış ) ikinci, yurt dışından bu koşu için ülkemize gelen diğer isim MOUHEEB ( Mared Al Sahra – Sandytiki / Burning Sand ) üçüncü, EMBİR HAN ( Emael-Birgi/Tunca) ise dördüncü oldu. Yarışta ilk 5 te bulunan safkanlarının babalarının yurt dışı doğumlu olması dikkat çeken bir başka nokta idi. Koşunun farkları ise 1 Boy – 1 Boy – 5 Boy şeklinde gerçekleşti.

SIVIT AL MAURY (d.a. Akbar – Savavit Al Maury / Dormane ) pedigrisine sahip olup kayıtlara göre katıldığı 9 koşuda 6 birincilik, 1 üçüncülük, 1 de dördüncülük elde etti. Safkan hakkında aslında fazla birşey yazmaya gerek yok. Yurt dışında 10-50 bin euroluk arap atları ülkemizde 100-300 bin tl’ye işlem gören atları rahatlıkla bu tip koşularda geçebiliyor.

SIVIT AL MAURY - Ali Rıza Bey Koşusu 2014

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?